Dopiero w środę inwestorzy mogli zareagować na opublikowany we wtorek ale już po sesji raport USDA o zaawansowaniu i kondycji upraw. Zasiewy kukurydzy w USA są na ukończeniu, a pierwsza ocena kondycji upraw jest dużo lepsza od średniej. Także pogoda w USA jest dla kukurydzy bardzo korzystna, a brak zagrożeń pogodowych to brak premii za ryzyko w cenach futures.
Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, kolejny czynnik prowzrostowy to kończąca się powoli epidemia ptasiej grypy w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem USDA maleje liczba gospodarstw zarażonych epidemią ptasiej grypy, a analitycy uważają, że epidemia skończy się wraz z nastaniem wysokich temperatur latem. Ptasia grypa wywierała negatywny wpływ na ceny amerykańskiej kukurydzy i jeszcze większy na ceny śruty sojowej.
Notowania soi
Notowania soi w Chicago dobiły lekko w górę po 5 sesjach spadkowych. Seria najbliższa zyskała w środę 0,5% - pod wpływem nieco słabszego dolara względem euro i zakłóceniami (nadmierne opady) w zasiewach. Wsparciem dla soi był także rynek śruty sojowej. Wczoraj notowania śruty sojowej skoczyły w górę w Chicago o 2% w nadziei, że wzrośnie popyt ze strony farm drobiu w USA, ale także z uwagi na duże zakupy śruty przez kraje UE.
Notowania rzepaku
Rzepak unijny (seria sierpniowa) stracił w środę 1 euro (-0,3%), kończąc dzień na poziomie 362 eur/t. Notowania rzepaku, wbrew trendowi spadkowemu na soi, utrzymują się na wysokim poziomie. Zapowiadają się gorsze zbiory rzepaku w całej UE, głównie za sprawą unijnego zakazu stosowania zapraw nasiennych obowiązującego od ubiegłego roku. Co ciekawe, brytyjscy rolnicy wywierają na rząd presję, aby ten zezwolił na stosowanie zapraw już jesienią tego roku.
Na rynku walutowym, w środę euro zyskało 0,3% do dolara. Skorzystał na tym polski złoty, który umocnił się pod koniec dnia zarówno do EUR, jak i do USD.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT/Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl/MP