Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-12-23
-
Globalne zbiory zbóż
2024-12-23 -
Ceny zbóż na giełdach towarowych (8.12.2024)
2024-12-23 -
Unijna produkcja trzody chlewnej
2024-12-23
Poznaj produkty
-
KOSIARKI EMU s Samasz
2020-09-17 -
Kombajn LEXION 780-740
2014-07-17
Notowania zbóż i oleistych. Zboża w USA odbiły w górę, soja taniała (25.04.2017)
Kapitał spekulacyjny redukował we wtorek krótkie pozycje w amerykańskiej kukurydzy i pszenicy (odkupował kontrakty), w efekcie ceny najbliższych serii kontraktów wybiły się o 1,5%-1,6% w górę.
Notowania zbóż i oleistych
Kontraktom w Chicago sprzyja, trwające od poniedziałku, skokowe osłabienie dolara w stosunku do głównych walut. Amerykańska waluta straciła do euro 0,6% wczoraj i ok. 2% w ciągu dwóch dni, a to sprawia, że i tak silny eksport zbóż i soi z USA może jeszcze wzrosnąć.
Kukurydza zyskiwała dodatkowo za sprawą prognoz pokazujących deszczową i chłodną pogodę w najbliższych dniach na głównych terenach amerykańskich upraw, co powinno spowolnić siewy.
W przypadku pszenicy wzrost notowań miał także techniczny charakter. Część inwestorów postanowiła zrealizować zyski z bliskiej rekordu krótkiej pozycji (netto), po tym jak notowania nie zdołały przebić ważnego poziomu wsparcia na poziomie 4,0 usd/buszel.
W odwrotnym, od zbóż, kierunku podążały we wtorek notowania kompleksu sojowego. Najbliższa seria na soję potaniała we wtorek o 0,7%, a śruta sojowa o 1,3%. Jak jednak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, dzień wcześniej soja zaliczyła swój miesięczny szczyt. Notowania soi spadają po raporcie pokazującym szybki początek zasiewów soi w USA. Do niedzieli wysiano 6% areału, w porównaniu do 3%-średnio, a ewentualne opóźnienia w zasiewach kukurydzy mogą wpłynąć na dalszy wzrost areału soi tej wiosny w USA – ten szacowany jest już i tak na rekordowy.
We wtorek fundusze hedgingowe były nabywcami netto ok: 27 tys. kontraktów na kukurydzę i 8 tys. na pszenicę SRW w Chicago, ale sprzedały netto 6,5 tys. kontraktów na soję.
Unijnym kontraktom szkodzi umacniające się euro, poprzez pogorszenie konkurencyjności eksportu w przyszłości. Jednak zawirowania pogodowe, szczególnie deficyt opadów we Francji, zapobiegają większym przecenom na giełdzie w Paryżu. We wtorek pszenica odbiła nawet w górę, naśladując kontrakt amerykański, ale już kukurydza i rzepak straciły na wartości. Rzepak taniał śladem przeceny na rynku kompleksu sojowego, canoli i oleju palmowego.
Czytaj dalej na następnej stronie...