Notowania zbóż i oleistych
W Paryżu rekordzistą wzrostu była pszenica ze starych zbiorów, seria z realizacją w maju zyskała na wartości 2,5 euro do 164,75 eur/t, odbijając od historycznego dołka zaliczonego dzień wcześniej. Czerwcowy kontrakt na kukurydzę podrożał w środę o 1,25 euro do 170,75 eur/t, a rzepak (stare zbiory) zyskał na wartości 3 euro i wyceniany był na zamknięciu sesji na 398 eur/t.
Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, wychodzenie z krótkich pozycji spekulacyjnych trwa w Chicago od czasu publikacji rekordowych amerykańskich prognoz. Część inwestorów finansowych doszła do wniosku, że najnowsze prognozy są tak dobre, że nie mogą być już lepsze i tymczasem dalsza „gra na spadki” przestaje mieć sens. Za to, wkraczanie w okres siewów na półkuli północnej niesie za sobą duże ryzyka pogodowe, a to zwykle zachęcało do spekulacyjnych wzrostów notowań.
Szczególnie duża uwaga zwrócona jest teraz na niekorzystne warunki w pasie amerykańskich upraw kukurydzy i pszenicy jarej, gdzie deszczowa pogoda utrudniająca zasiewy powinna utrzymać się do końca kwietnia. Na razie nie dotyczy to amerykańskiej soi, która wysiewana jest w maju i czerwcu. Jednak notowania soi znalazły wczoraj wsparcie w ulewnych deszczach utrudniających zbiory soi w Argentynie.
Wczoraj fundusze hedgingowe były w Chicago kupującym netto 11,5 tys. kontraktów na kukurydzę, 7 tys. na soję i 1 tys. na pszenicę.
Produkcja etanolu (z kukurydzy) spada w USA, ale szybciej spadają zapasy, co łagodzi nieco wydźwięk spadkowy dla notowań kukurydzy. Tygodniowy raport EIA pokazał spadek produkcji etanolu w USA, o kolejne 33000 baryłek, do 986000 baryłek dziennie – najniżej od października 2016.
Tajwan zakupił w środę 65 000 ton kukurydzy amerykańskiej, z dostawą w czerwcu - lipcu.
Według zrzeszenia niemieckich producentów rolnych zbiory pszenicy w tym kraju wzrosną o 2,7% do 25,26 mln t.
Czytaj dalej na następnej stronie...