W przypadku uprawy buraka ćwikłowego w gruncie, kłębki wysiewa się od połowy kwietnia, tj. na konsumpcję młodych roślin wraz z liśćmi do czerwca, czyli na przechowywanie zimowe. Nasiona wysiewa się w rzędach co 20 do 40 cm, na głębokości do 3 cm. Po wytworzeniu 2 do 3 liści konieczne jest wykonanie przerywki, chociaż od niedawna pojawiły się już odmiany o pojedynczych nasionach. W okresie silnego wzrostu, rośliny zasila się przede wszystkim nawozem azotowym. Okres wegetacji buraków uprawianych w gruncie wynosi od 10 do 15 tygodni. Podczas zbioru liście się ukręca oraz uważa się by nie okaleczyć korzeni, ponieważ uszkodzone tracą dużo soku i źle się przechowują.
Warto jednak pamiętać o dobrym sąsiedztwie, gdzie dla uprawy buraka ćwikłowego jest nim koper ogrodowy, cebula zwyczajna, sałata, fasola szparagowa, kalarepa, rzodkiewka, seler i ogórki. Źle na uprawę buraka wpłynie z kolei towarzystwo fasoli tycznej, czosnku, ziemniaków i szpinaku. W roku uprawy jako przedplon można zastosować rzodkiewkę, sałatę lub kalarepę.
Zdrowie i uroda
Maseczka wygładzająca
Składniki:
-
1 łyżka soku z buraków,
-
1 łyżka soku z marchwi.
Wykonanie: Zmieszać sok z buraków z sokiem z marchwi i używając wacika nałożyć miksturę na twarz. Pozostawić na twarzy przez 10 minut, następnie spłukać wodą. Z kolei stosowanie soku w połączeniu z zsiadłym mlekiem w stosunku 2 do 1 pomoże zredukować blizny trądzikowe.
Maseczka odżywcza do włosów
Składniki:
-
2 buraki,
-
3-4 plasterki świeżego imbiru.
Wykonanie: Zetrzeć 2 buraki i imbir, zmieszać i nałożyć otrzymaną miksturę na włosy. Pozostawić na 15-20 minut pod foliowym czepkiem i ręcznikiem. Następnie spłukać.
Czytaj dalej na następnej stronie...