| Autor: redakcja1

I wiesz, co jesz - Burak

Burak tak popularny, tak znany, ale czy rzeczywiście znamy jego niesamowite właściwości? Czy zdajemy sobie sprawę z tego jakie bogactwa dla naszego zdrowia skrywa w swym czerwonym wnętrzu?

I wiesz, co jesz - Burak
W związku z tym, tak gorąco poleca się picie soku z surowych buraków. Pobudza on bowiem krążenie, ma właściwości oczyszczające krew, wspomaga przemianę materii, jest pomocny w leczeniu wszelkich przeziębień, grypy i anginy. Zalecany jest szczególnie kobietom w okresie menopauzy, w ciąży, mężczyznom, młodzieży, dzieciom i niemowlętom.
 
Niemniej jednak konsumpcję buraków powinny za to ograniczyć osoby chore na cukrzycę, gdyż warzywa te zawierają dużo cukru, przez co może dojść do gwałtownego podniesienia jego poziomu we krwi. Ze względu na dużą zawartość szczawianów osoby chorujące na takie choroby jak reumatyzm lub kamicę nerkową, powinni unikać ich spożywania, gdyż może to zaostrzyć chorobę. Z kolei osoby borykające się z niskim ciśnieniem powinny pić sok jedynie przed pójściem spać, gdyż dodatkowe obniżenie ciśnienia może doprowadzić ich do nadmiernej senności.
 
Uprawa buraków
 
Najlepiej uprawia się go na glebach zasobnych w składniki pokarmowe i wodę. Nie może być ona jednak kwaśna ani podmokła. Najlepsza jest ziemia z dużą ilością próchnicy. Buraki, a właściwie korzenie podlewa się tylko wtedy, gdy ziemia jest sucha. Unika się podlewania liści, gdyż sprzyja to rozwojowi choroby znanej jako chwościk buraka.
 
Nawożenie nawozami azotowymi należy stosować z umiarem, gdyż część korzeniowa magazynuje azotany. Warzywa te bardzo dobrze reagują za to na nawożenie mineralne, przy czym w odniesieniu do ekologicznej uprawy warzyw, która jest wskazana na działkach i w ogrodach przydomowych, można z powodzeniem stosować nawozy organiczne. Odpowiednio rozłożony kompost, jest idealnym nawozem, bo nie tylko dostarcza w optymalnej ilości składników odżywczych, ale także poprawia strukturę podłoża, wzbogacając je w próchnicę. Takie podłoże lepiej absorbuje wodę, a składniki odżywcze nie są wymywane w dużych ilościach podczas opadów.
 
W celu dobrych plonów nie należy uprawiać tego warzywa w miejscach zacienionych i w zbyt dużym zagęszczeniu. Dosyć wysokie są też wymagania cieplne buraka, gdyż jego nasiona zaczynają kiełkować dopiero w temp. 8°C, a optymalne wschody następują w temp. 11-18°C. W czasie wzrostu obniżka temp. poniżej 15°C spowoduje wybijanie roślin w pędy kwiatostanowe.
 
Jeśli uprawa planowana jest na wcześniejszy zbiór, to stosuje się szklarnie, inspekty i tunele foliowe. W uprawie pod osłonami buraki można wysiewać w terminie od połowy lutego do końca marca, w ilości 8 do 10g/m² w rzędach co 10 cm. Przed siewem kłębki moczy się w wodzie przez 24 godziny. Zbiór na botwinkę będzie możliwy już po ośmiu tygodniach.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: