W tym roku zbiory owoców z drzew na aktualnym etapie szacuje się na 3,4 mln ton, a zatem na poziomie mniejszym od wstępnego szacunku oraz od wyjątkowo wysokiej produkcji roku 2014 o 6%, ale za to 35% więcej od przeciętnej z lat 2006-2010.
Zbiory owoców z krzewów owocowych
Według GUS, warunki wegetacji dla krzewów owocowych były bardziej niesprzyjające niż dla drzew. Brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie wpłynął istotnie na spadek ich plonowania, w szczególności malin. Susza była głównym czynnikiem ograniczającym otrzymanie większych plonów z krzewów owocowych, chociaż nie jedynym. Wobec porzeczki czarnej o wysokości zbiorów zdecydował przede wszystkim czynnik ekonomiczny, przez co część owoców nie została zebrana.
Produkcja porzeczek czarnych została oszacowana na blisko 120 tys. ton, a zbiory porzeczek łącznie, tj. czarnych i kolorowych na niespełna 160 tys. ton. Produkcja malin w lipcu wstępnie została oszacowana na 120 tys. ton, choć z uwagi na długotrwałą suszę i bardzo słabe plonowanie maliny jesiennej, na tym etapie zbiorów tegoroczną produkcję malin prognozuje się na 80 tys. ton.
Z powodu suszy zmniejszono również minimalnie zbiory truskawek – tegoroczna produkcja w sumie ze zbiorem truskawek jesiennych oszacowana została na 206 tys. ton. Produkcja owoców tego gatunku będzie jednak większa od zeszłorocznej. Zbiory agrestu prognozowane podobnie jak w pierwszym ocenie na 12 tys. ton, a zatem na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.
W sumie zbiory owoców jagodowych szacuje się na 0,5 mln t, czyli o blisko 10% mniej od produkcji otrzymanej w roku 2014.