Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Rozrzutnik obornika SIPMA RO 600 ZEFIR
2013-06-19 -
Ciągnik LAMBORGHINI R.1 35 – 45 – 55
2011-06-29 -
Zetor ładowacz czołowy ZX
2016-03-02 -
Zaczepy transportowe do wózków widłowych
2020-04-28
Sady tradycyjne w zaniku
Sady tradycyjnie otaczające wiejskie gospodarstwa są likwidowane z powodu wieku drzew i zmiany gustów mieszkańców wsi. Jak wskazuje Mieczysława Kowicka z MODR, sady tradycyjne to są już uprawy wiekowe, bo sadzone od 20 do 50 lub więcej lat temu dożywają swego kresu.
Sady tradycyjne
Niektóre stare sady są usuwane, a w ich miejsce wchodzą nowoczesne odmiany. Wiele sadów przydomowych po prostu jest wycinane, gdyż decyzją właścicieli ładniej i lepiej obejście będzie się prezentowało w otoczeniu roślin ozdobnych, tj. kwiatów i krzewów.
Dawne sady są bardzo istotnym składnikiem obszarów wiejskich. Tworzą dobry klimat wokół zabudowań gospodarstw, zatrzymują wodę w glebie, osłaniają od wiatrów. Są miejscem życia wielu drobnych zwierząt i ptaków, owadów, motyli. Niemal nie potrzebują ochrony chemicznej, a także składają się głównie z drzew gatunków i odmian dobrze dostosowanych do warunków środowiska, odpornych na choroby. Tym bardziej, że w wyniku długoletniego trwania i braku chemicznej ingerencji, wytworzyła się w nich równowaga pomiędzy populacjami szkodników i organizmów pożytecznych. Dzięki temu szkodniki nieznacznie tylko wpływają na wielkość i jakość plonu owoców.
Owoce dawnych odmian jabłoni, grusz, śliw czy wiśni mają niezapomniany smak i aromat. Niepowtarzalne wrażenia, których niestety nie dostarczają nam już owoce odmian nowoczesnych. Te dawne znakomicie nadawały się do bezpośredniej konsumpcji, ciast i na przetwory. Relatywnie dobrze i długo można je było przechowywać w warunkach, które były dostępne w gospodarstwach, czyli w piwnicy, w większej spiżarni albo nawet na strychu.
Stare odmiany drzew owocowych, z wielu względów, aktualnie nie będą wprowadzone do intensywnej produkcji, ale ich zachowanie jest uzasadnione. Tym bardziej, że trzymanie puli genotypów, które sprawdziły się w trudnych nieraz warunkach środowiska jest ważne dla przyszłej pracy hodowlanej i tworzenia nowych odmian. Owoce z tradycyjnego sadu mogą się również zostać niezwykłą atrakcją w ofercie gospodarstwa agroturystycznego.
W związku z tym, ochronie sadów złożonych z drzew starych odmian służy między innymi program rolno-środowiskowy, który w pakiecie „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie” zawiera wariant ” Sady tradycyjne”. Dlatego też rolnicy, którzy zdecydują się zachować stary sad mogą otrzymać dopłatę do 40 arów takiego sadu. W celu uzyskania dopłaty należy wykonywać zwykłe prace jak uporządkowanie sadu, koszenie trawy, bielenie pni starych drzew, usuwanie suchych gałęzi, odrostów i samosiewów, cięcie sanitarne i prześwietlające koron drzew, jeśli jest to potrzebne. Płatność wynosi 2100 zł do 1 ha sadu, choć przyznawana jest do maksymalnie 0,4 ha.
Czytaj dalej na następnej stronie...