Czym zaowocują (trochę przewrotne określenie) ich decyzje plus kaprysy pogody, plus postępujące stepowienie Polski i zawirowania w handlu międzynarodowym, przekonamy się w najbliższych miesiącach. Jedno jest pewne – przetrwają najlepsi. Jest i będzie popyt na dobre, markowe i ekologiczne jabłka. Markowe, czyli które? Jaka marka jest przygotowana do walki o rynek?
Z pewnością taką silną marką są „Jabłka Grójeckie”, mające udokumentowaną 500-letnią tradycję. Jest o tym przekonany Pan Maciej Majewski prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie, współpracującego ze Stowarzyszeniem „Polska Ekologia”. Pytamy więc o siłę tej marki:
- „Nasza marka ma kilka mocnych atutów: to nie tylko 500-letnia tradycja wywodząca się od królowej Bony, która w naszym rejonie zakładała sady. To silna przewaga konkurencyjna podbudowana unijnym certyfikatem Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG), co stawia je na równi z popularnymi francuskimi i włoskimi winami czy serami, jak chociażby Camembert z Normandii, czy z tak cenionymi jabłkami z południowego Tyrolu. Co więcej, rokrocznie obserwujemy wzrost zainteresowania klientów pochodzeniem kupowanych produktów.
To nie przypadek, że myśląc sery i wino – myślimy Francja. Jesteśmy na najlepszej drodze, aby myśląc jabłko – myśleć o Polsce. Firmowe nalepki na owocach są dla klientów informacją o autentyczności i wysokiej jakości produktu i pochodzenia. Pod marką „Jabłka Grójeckie ChOG” istnieje 27 odmian jabłek, spośród których najważniejsze to: Gala, Jonagold, Golden Delicious, Red Jonaprince oraz Ligol. Swoje znakomite walory nasze owoce zawdzięczają wyjątkowym warunkom glebowym oraz klimatycznym tego regionu, gdzie panuje szczególny mikroklimat, odznaczający się niskimi temperaturami w nocy w okresie poprzedzającym zbiór owoców. O oryginalnym smaku „Jabłek Grójeckich” decyduje ich charakterystyczna kwasowość (wyższa średnio o 5 proc. niż w jabłkach tej samej odmiany, pochodzących z innych regionów) oraz bardzo wyraźny rumieniec, wynikający z wyższej zawartości barwników pod skórką (głównie antocyjanów i karotenoidów)”.
Jabłka spożywane są przez cały rok i jak wskazują analizy Agencji Badawczo---Konsultingowej „Danae” zostały określone jako najbardziej ulubiony owoc przez 57,1 % respondentów. Dodajmy, że „Jabłka Grójeckie” z tego