W stosunku do roku 2015 GUS prognozuje 15-procentową zwyżkę produkcji gruszek, ich zbiory szacuje się wstępnie na 80 tys. t. Zbiory śliwek zostały ocenione na 100 tys. t., a zatem na poziomie wyższym o 10% od ubiegłorocznego. W stosunku do roku zeszłego prognozuje się również wzrost produkcji wiśni. Tegoroczne plonowanie wiśni ocenia się na dobrym poziomie, a zbiory z sadów wiśniowych przewiduje się na 195 tys. t, przy założeniu, że wszystkie owoce zostaną zebrane. Czynnikiem ograniczającym wysokość prognozowanego zbioru może być niska cena. Produkcja czereśni została oceniona na rekordowym poziomie, a więc więcej o 9% do 53 tys. t. szacuje się, że w sumie zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew jak brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich będą niższe o 4% w stosunku do roku minionego i wyniosą 20 tys. t.
Zbiory owoców jagodowych
Spośród owoców jagodowych, tylko dla truskawek i agrestu prognozuje się zniżkę produkcji w odniesieniu do poprzedniego sezonu zbiorów. Początkowo warunki wegetacji przede wszystkim dla truskawek były niesprzyjające, gdyż niedobory wilgoci w glebie oraz wiosenne chłody spowolniły wegetację. Celem przyspieszenia wzrostu część upraw truskawek została przykryta folią lub włókniną. Ze względu na efekty suszy oraz skrócony okres zbiorów spowodowany wystąpieniem wysokich temperatur powietrza w czerwcu, plonowanie truskawek przewiduje się na poziomie nieco mniejszym od zeszłorocznego. Jak wynika z aktualnego szacunku rzeczoznawców zbiory truskawek w 2016 r. zostały ocenione na 196 tys. t, czyli o 5% mniej od otrzymywanych w roku 2015, przy czym rzeczoznawcy sygnalizują zwyżkę produkcji truskawek deserowych i wyraźną zniżkę produkcji tego gatunku owoców do przemysłu.
Produkcję porzeczek łącznie czarnych i kolorowych ocenia się obecnie na 165 tys. t. Problemem w osiągnięciu takich wyników może być jednak czynnik ekonomiczny, który będzie decydował o wysokości zbiorów porzeczki czarnej , przy czym na obecnym etapie trudno przewidzieć ile owoców zostanie rzeczywiście zebranych. Tegoroczna produkcja malin jest przewidywana na ponad 120 tys. t i przy sprzyjających warunkach dla zbioru maliny jesiennej może znowu osiągnąć rekordowy poziom z roku 2014, czyli może być o blisko 60% większa od bardzo słabej produkcji ubiegłorocznej.
W 2016 roku zaobserwowano kolejny raz nieznaczny spadek produkcji agrestu. Całkowite zbiory owoców tego gatunku oceniono na 12 tys. t. Produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych została oszacowana na 67 tys. t, tj. na poziomie o 10% wyższym od ubiegłorocznego.