| Autor: mikolaj

I wiesz, co jesz - czereśnie

Sezon owocowy trwa. Na ogródkach działkowych, w sadach i ogrodach pomiędzy zielonymi liśćmi drzew czerwienią się drobne owoce. To czereśnie – według mnie jedne z pyszniejszych owoców, które pomimo wielu cennych wartości odżywczych i walorów smakowych są nadal niedoceniane. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści, tym razem o czereśniach. Materiał dostaliśmy od jednej z naszych Czytelniczek - dziękujemy!

I wiesz, co jesz - czereśnie


Przepisy z czereśniami w roli głównej

Ciasto czereśniowe
 
Składniki:
1 kg czereśni bez pestek
150 – 200 g tłustego twarogu
5 łyżek oleju
100 g cukru
1 cukier waniliowy
6 łyżek mleka
1 jajko
350 g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Na polewę:
Pół szklanki śmietany
3 jajka
150 g cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
 
Przygotowanie
Utrzeć ser, olej, cukier, cukier waniliowy, mleko i jajko oraz dodać przesiana mąkę z proszkiem do pieczenia i zagnieść ciasto. Następnie rozwałkować ciasto na grubość dwóch palców i rozłożyć na blasze wysmarowanej tłuszczem. Umyte, wydrylowane czereśnie ułożyć na cieście. Następnie zmiksować składniki polewy i pokryć nimi czereśnie. Piec ok. 40 minut w temperaturze 200°C.
 
Galaretka pomidorowo – czereśniowa

Składniki:
Pół kg ciemnych czereśni
1,5 litra soku pomidorowego
1 kawałek korzenia imbiru
1 kg cukru żelującego 1:1
 
Przygotowanie
Do soku pomidorowego wsypać cukier. Czereśnie wydrylować i ewentualnie przekroić na pół. Imbir obrać i drobno posiekać. Przygotowane czereśnie i imbir wrzucić do soku pomidorowego z cukrem i doprowadzić do wrzenia. Gotować ok. 5 minut. Wlać do wyparzonych słoików. Pod nakrętkę można włożyć wycięte z pergaminu kółeczko nasączone spirytusem.
 
Kompot z czereśni
 
Składniki:
400 g czereśni
3 – 4 łyżki cukru
3 szklanki wody
Kilka goździków lub kawałek laski cynamonu
 
Przygotowanie
Zagotować wodę z cukrem, goździkami lub cynamonem. Umyte owoce wrzucić do lekko wrzącego syropu, zagotować i odstawić z ognia. Pozostawić kilka minut pod przykryciem. Podawać schłodzony.
 
Coś dla urody, czyli maseczki z czereśni:

1. Przeciw sińcom pod oczami:
Zalać zimną wodą szypułki czereśniowe. Odstawić na kilkanaście godzin. Potem gotować przez blisko 10 minut. Odcedzić i przestudzić. Umoczyć w wywarze wacik i przykładać na skórę pod oczami.

2. Maseczka do cery suchej:
Rozgnieść dwie garście miąższu z czereśni. Wymieszać z łyżką oleju słonecznikowego. Nałożyć na twarz i szyję na ok. 15 minut.

3. Maseczka do cery tłustej:
Rozgnieść dwie garście miąższu z czereśni. Dodać do nich ubite białko z jednego jajka. Zmyć chłodną wodą po kilkunastu minutach.

 


Tagi:
źródło: