| Autor: mikolaj

I wiesz, co jesz - czereśnie

Sezon owocowy trwa. Na ogródkach działkowych, w sadach i ogrodach pomiędzy zielonymi liśćmi drzew czerwienią się drobne owoce. To czereśnie – według mnie jedne z pyszniejszych owoców, które pomimo wielu cennych wartości odżywczych i walorów smakowych są nadal niedoceniane. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści, tym razem o czereśniach. Materiał dostaliśmy od jednej z naszych Czytelniczek - dziękujemy!

I wiesz, co jesz - czereśnie

Porady dla sadowników
 
Czereśnie spotkane są na niemal każdej działce. Warto podkreślić, iż jest to wartościowy gatunek drzewa owocowego, ponieważ wcześnie zaczyna owocować i rzadko jest atakowany przez szkodniki i choroby, dając pierwsze owoce letnie, a nawet wiosenne. Czereśnie najlepiej rosną na glebach głębokich, nie lubią natomiast gleb o wysokim poziomie wody gruntowej. Większość odmian czereśni jest wrażliwa na mróz, więc uprawa ich w najzimniejszych, północno-wschodnich rejonach kraju uznawana jest za dość ryzykowną.
 
Czereśnie nawozić należy w taki sam sposób, jak nawozi się jabłonie i grusze, jednak wymagają one więcej wapnia. Z wyjątkiem gleb z natury bogatych w wapń, poleca się wapnowanie co 3 lub 4 lata gleby, na której rosną czereśnie. Pod jedną dużą czereśnię nawozi się od 5 do 10 kg węglanu wapnia.

Czereśnia po posadzeniu nie wymaga formowania korony, gdyż tworzy ona sama naturalną
piętrową koronę. Niektóre odmiany wymagają tylko przycinania w ciągu pierwszych paru lat, tak by kolejne piętra nie były zanadto od siebie oddalone.

Jedyny oprysk stosowany w stosunku do czereśni wykonywany jest w celu zniszczenia jaj mszyc, które mogą drzewu wyrządzić duże szkody. W owocach można często dostrzec larwy muchy nasionnicy trześniówki. Najlepszym sposobem na usuniecie larw z owoców jest lub pozostawienie ich w zimnej wodzie do momentu aż larwy same wyjdą. Prawdziwymi szkodnikami czereśni są ptaki – wróble, szpaki, kosy, wrony i gawrony, które dziobią dojrzewające owoce czereśni, powodując ich uszkodzenie. Małe drzewka można zabezpieczyć, przywiązując do ich gałęzi białe lub czarne nici.

Owoce czereśni powinno się zrywać w momencie osiągnięcia przez nie całkowitej dojrzałości. Nie należy ich zrywać zbyt wcześnie, gdyż są wówczas małe i niesmaczne. Późne odmiany czereśni pękają na drzewie i gniją, gdy pada deszcz. Gdy są już dojrzałe, a zapowiada się pogoda deszczowa, należy je zerwać jak najszybciej.

Marchijska i Koburska Majowa uznawane są za najwcześniejsze odmiany czereśni, obie zrywane są w końcu maja. Owoce tych odmian są podobne do siebie, niewielkie, kuliste, jednak u Marchijskiej są koloru ciemnoczerwonego, a u Koburskiej są prawie czarne. Drzewa obu odmian są dość wytrzymałe na mróz.

Wśród spotykanych w naszym kraju odmian znajdują się także: Różowa Wczesna, Różowa Wielka, Seneka, Wołowe Serce (Wolska), Kuncego, Kassina Wczesna, Czarna Fromma, Napoleonka, Hedelfińska (Olbrzymka Hedelfińska), Czarna Późna (Natolińska).




Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: