Czym różni się masło od margaryny
Masło to przede wszystkim produkt naturalny. Zawiera najlepiej przyswajalny ze wszystkich tłuszczów spożywczych – tłuszcz mleczny, który nadaje mu wyrazistość i sprawia, że jest łatwiej trawiony przez organizm niż inne tłuszcze. Około 15% puli kwasów tłuszczowych masła stanowią krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, nieobecne w margarynie. Dzięki nim, proces trawienia zachodzi prędzej, bez zbędnego obciążania wątroby. Sprzyja to też szybkiej zamianie kwasów na energię.
Masło zawiera też cholesterol niezbędny do budowy błon komórkowych, licznych hormonów (np. estrogenu u kobiet), kwasów żółciowych oraz witaminy D. Przypomnijmy, że cholesterol to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, natomiast jej nadmiar może powodować miażdżycę.
Zaletą masła jest także naturalne występowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Najwięcej znajduje się w nim witaminy A odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie wzroku, tarczycy i nadnerczy oraz witaminy D niezbędnej do właściwego wchłaniania wapnia, a zatem koniecznej dla mocnych kości i zębów.
Niemniej jednak niektóre gatunki margaryn są także wzbogacane (lecz w sposób sztuczny) w te witaminy przynajmniej do poziomu masła. Oprócz nich margaryna zawiera witaminę E pochodzącą z olejów roślinnych użytych do jej produkcji, odpowiedzialnej za ochronę przed wolnymi rodnikami oraz nowotworami.
Kto zatem powinien spożywać masło, a kto margarynę?
Biorąc pod uwagę zawartość obu smarowideł, masło zalecane jest w żywieniu małych dzieci, a także kobiet w ciąży i karmiących. Cholesterolu w maśle nie powinien też obawiać się przeciętny, zdrowy człowiek. W maśle bowiem w zależności od pory roku, występuje on w ilości od 220 do 240 mg na 100 g produktu, natomiast dzienna maksymalna dawka wynosi 250-300 mg. Oznacza to taką ilość, która znajduje się w połowie kostki masła. Warto przy tym zaznaczyć, że o wiele więcej cholesterolu występuje w jajkach, wątrobie cielęcej, czy móżdżku cielęcym.
Z kolei podstawowym smarowidłem w żywieniu ludzi starszych i cierpiących na choroby układu krążenia i serca powinna być margaryna. Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, przyczynia się ona bowiem do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi i chroni przed rozwojem chorób serca.
Reasumując dotychczas przedstawiony materiał:
-
masło można wytworzyć w warunkach domowych, natomiast w przypadku margaryny jest to niemożliwe;
-
masło jadalnym tłuszczem zwierzęcym, co zaliczane jest do jego zalet; z kolei margaryna powstaje na bazie olejów roślinnych,
-
wadą masła jest zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych mających wspływ na powstawanie chorób układu krążenia, a margaryny – izomerów trans kwasów tłuszczowych, mogących prowadzić do nowotworów,
-
dietę kobiet w ciąży i dzieci powinno uzupełniać masło, natomiast ludzi starszych i schorowanych – margaryna,
-
masło zawiera naturalne witaminy, jednak biorąc pod uwagę ilość smarowidła, jaka nakładana jest na kanapkę (około 5 g), można wnioskować, że jest ona znikoma wobec potrzeb osób z niedoborem witamin.
Czytaj dalej na następnej stronie...