I wiesz, co jesz (pijesz) - soki

Przyszła wiosna a wraz z nią ciepłe dni. W tym okresie nasz organizm jest zmęczony i potrzebuje szybkiego i wydajnego uzupełnienia zapasów. Doskonałym sposobem na zregenerowanie sił jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej porcji witamin pod postacią soków.

I wiesz, co jesz (pijesz) - soki
  1. Witamina B6
Witamina B6 jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego, a także produkcji krwinek czerwonych. Chroni organizm przed zaburzeniami. Działa przeciwdepresyjnie.
 
Z czego wyciskać sok, czyli źródła witaminy B6:
Banany, orzechy, szpinak, nasiona, ziemniaki, kapusta, groszek zielony, szpinak, fasolka szparagowa, kalafior, marchew
  1. Witamina B9 (kwas foliowy)
Witamina B9 jest niezbędna do produkcji krwinek czerwonych. Reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek oraz systemu nerwowego i mózgu. Bardzo ważna dla układu nerwowego i kobiet w ciąży – zapobiega występowaniu wad wrodzonych układu nerwowego u noworodków.
 
Z czego wyciskać sok, czyli źródła witaminy B9:
Szparagi, pomarańcze, cytryny, sałata, szpinak, kapusta, brokuły, kalafiory, brukselka, pomidory, groch, fasola, soczewica, soja, buraki, orzechy, słonecznik.
  1. Wapń
Wapń wpływa na budowę kości zębów, ich twardość i odporność na złamania. Poprawia pracę układu nerwowego oraz krzepliwość krwi. Korzystnie wpływa na pracę serca. Reguluje ciśnienie tętnicze. Jest niezbędny do leczenia alergii.
 
Z czego wyciskać sok, czyli źródła wapnia:
Pomarańcze, brokuły, surowe liście rzepy, szczypiorek, natka pietruszki.
  1. Żelazo
Żelazo jest podstawowym składnikiem hemoglobiny, który dostarcza tlen do wszystkich komórek w organizmie. Ponadto jest składnikiem mioglobiny odpowiedzialnej za magazynowanie tlenu, a także budulcem wielu enzymów pełniących ważne funkcje w ciele człowieka. To właśnie żelazo sprawia, że krew jest czerwona.
 
Z czego wyciskać sok, czyli źródła żelaza:
Soja, fasola, soczewica, ziemniaki, szpinak, nasiona, rodzynki.
  1. Magnez
Magnez utrzymuje ciśnienie osmotyczne krwi, a także odpowiedzialny jest za układ nerwowy, w którym uczestniczy w przekazywaniu sygnałów. Normuje pracę serca. Obecny jest także w kościach i innych tkankach. Wspomaga funkcjonowanie układu mięśniowego oraz produkcję energii i syntezy białek.
 
Z czego wyciskać sok, czyli źródła magnezu:
Banany, kiwi, brokuły, jabłka, marchew, brukselka, pomarańcza, zboża, ziemniaki, orzechy, nasiona.
  1. Potas
Potas bierze udział w wielu życiowych funkcjach. Odgrywa znaczącą role w przewodnictwie nerwowym. Wpływa na aktywność mięśni, zwłaszcza mięśnia sercowego. Regule równowagę-kwasowo-zasadową, wodną tkanek i funkcjonowanie nadnerczy. Obniża ciśnienie krwi i pobudza wydzielanie insuliny. Jest niezbędny do wzrostu.
 
Z czego sporządzać sok, czyli źródła potasu:
Soja, ziemniaki, fasola, boćwina, bób, szpinak, brokuły, kalafior, brukselka, groch, zielony groszek, pomidory, soczewica, marchew, buraki, kapusta, pietruszka, seler, dynia, banany.
  1. Selen
Selen chroni krwinki czerwone przed hemolizą, uczestniczy w syntezie białek. Zwiększa liczbę plemników i poprawia jego ruchliwość. Chroni przed nowotworami, zapobiega stłuszczeniu wątroby. Przeciwdziała starzeniu. Zwiększa energię i wytrzymałość organizmu. Leczy łupież oraz zapobiega jego powstawaniu. Wspomaga leczenie chorób serca.
 
Z czego sporządzać sok, czyli źródła selenu:
Kapusta, szparagi, pestki dyni i słonecznika, zboże
  1. Cynk
Cynk współuczestniczy w metabolizmie komórek. Wpływa na lepsze trawienie, poprawia pracę mięśni. Wspomaga gojenie ran oraz produkcję insuliny. Pomaga utrzymać prawidłowe pH. Leczy depresję oraz zmniejsza agresję. Odpowiedzialny jest za funkcje reprodukcyjne organizmu – wspomaga leczenie bezpłodności u mężczyzn.
 
Z czego sporządzać sok, czyli źródła cynku:
Kapusta, ogórek, seler, zielony groszek

Czytaj dalej na ostatniej stronie...


Tagi:
źródło: