Mniejszy eksport mrożonych owoców z Polski

Według danych Eurostat wolumen eksportu mrożonych owoców w okresie od stycznia do sierpnia br. zmniejszył się o ponad 2 proc. w relacji rocznej i wyniósł 252 tys. t.

Mniejszy eksport mrożonych owoców z Polski

Eksport mrożonych owoców

Zmianie uległa także struktura geograficzna eksportu. Wzrósł udział eksportu na rynki pozaunijne, głównie na Białoruś i na Ukrainę. Do krajów poza UE Polska wyeksportowała ponad 50 tys. t mrożonych owoców, czyli o blisko 19 proc. więcej niż przed rokiem.
 
Obserwowany spadek eksportu mrożonek owocowych w pierwszych ośmiu miesiącach br. w największym stopniu był konsekwencją zmniejszenia o ponad 10 proc. wywozu mrożonych malin (CN081120), który wyniósł 72 tys. t. Zniżka ta wynikała między innymi z bardzo słabej produkcji malin w poprzednim sezonie, a tym samym mniejszej dostępności surowca. Warto jednak zaznaczyć, że tegoroczne zbiory malin, zgodnie z szacunkami GUS, były zdecydowanie lepsze i oceniane są na 120 tys. t, czyli o blisko 50 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Jak wskazują analitycy BGŻ BNP Paribas, pierwsze efekty handlowe wyższych zbiorów można było zaobserwować już na początku sezonu 2016/2017, kiedy to wysyłka mrożonych malin zwiększył się o 14 proc. i prawdopodobnie trend ten utrzyma się. Wprawdzie Serbia i Polska są głównymi dostawcami mrożonych malin na rynek europejski, to do UE trafiło więcej tańszych owoców z Chin, Bośni, Meksyku, czy też Ukrainy, co może mogło mieć wpływ na oferowane ceny.
 
Z drugiej strony odnotowano wzrost eksportu mrożonych wiśni (HS08119075) i porzeczki czarnej (HS08112039). Wolumen eksportu mrożonych wiśni w pierwszych ośmiu miesiącach br. wyniósł 52 tys. t i był o 12 proc. większy w relacji rocznej. Warto zaznaczyć, że obserwowany wzrost eksportu wynika ze znacznego zwiększenia wywozu mrożonych wiśni poza UE (+41 proc.) , głównie na Białoruś i do Ukrainy.
 
Eksport mrożonych wiśni wspierany był między innymi przez niższe ceny owoców, spowodowane większą dostępnością surowca. W pierwszych ośmiu miesiącach br. cena kilograma mrożonych wiśni w eksporcie wyniosła średnio 0,71 euro, czyli o 7 proc. mniej niż w odpowiednim okresie poprzedniego roku.
 
Natomiast eksport porzeczki czarnej (HS08112039) w analizowanym okresie zwiększył się o 15 proc. i oceniany jest na 24 tys. t. Co ciekawe głównym odbiorcą tych owoców była Białoruś (7 tys. t), nieznacznie wyprzedzając nawet Niemcy, które przez wiele lat były liderem importu mrożonej porzeczki z Polski. Istotnie zwiększył się także wolumen eksportu do Wielkiej Brytanii i Belgii.
 
O 1,5 proc., zmniejszył się eksport mrożonych truskawek i w okresie od stycznia do sierpnia br. wyniósł blisko 90 tys. t. Niemniej jednak w pierwszych dwóch miesiącach sezon 2016/2017 wywóz tych owoców w ujęciu rocznym zmalał się o ponad 4 proc. Cena mrożonych truskawek na eksport w okresie I-VIII 2016 wyniosła 1,15 euro/kg, a więc o 8 proc. więcej niż w poprzednim roku. Przyspieszenie spadku eksportu w lipcu i sierpniu a także wzrost cen wynikał między innymi z mniejszej produkcji.


Tagi:
źródło: