Przepisy i regulacje

  • 2025-02-06

    Możliwość wcześniejszego wiosennego nawożenia azotem

    Informujemy, że w powiatach, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C, zgodnie z obecnie obwiązującymi przepisami można od 1 lutego stosować nawozy zawierające azot. Wykaz powiatów jest publikowany na stronie internetowej IMGW-PIB.

  • 2025-02-06

    MRiT o planowaniu przestrzennym na obszarach wiejskich

    Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130; dalej upzp), kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie gminnych aktów planowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych...

  • 2025-01-29

    Wiosenne nawożenie azotem – zasady

    Przypominamy o zasadach stosowania nawozów zawierających azot, zawartych w tzw. programie azotanowym. Obowiązujący od 2023 r. program azotanowy daje możliwość elastycznego stosowania nawozów zawierających w składzie azot w okresie od 1. do ostatniego dnia lutego, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe.

  • 2025-01-21

    Dobrostan zwierząt – przypominamy obowiązkowe szkolenie do 14 marca

    Rolnicy, którzy chcą otrzymać płatności dobrostanowe za 2024 rok, powinni pamiętać o konieczności udziału w szkoleniu dotyczącym metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Czas mija 14 marca 2025 roku, a zaświadczenie o ukończeniu takiego kursu należy złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 21 marca 2025 r.

  • 2025-01-07

    Mechanizmy finansowania ochrony gospodarstw przed szkodami wyrządzanymi przez gatunki chronione

    W ustawie o ochronie przyrody, która zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej znajduje się w kompetencjach Ministra Klimatu i Środowiska, zapewniono regulacje pozwalające na finasowanie mechanizmów prewencyjnych chroniących gospodarstwa przed szkodami od zwierząt chronionych. Zgodnie z art. 126 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, poszkodowani mogą współdziałać z...

  • 2024-12-31

    Usuwanie folii rolniczych – wystąpienie o kontynuację programu

    Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wystąpił do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloska z prośbą o kontynuację programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania folii rolniczych oraz rozszerzenie zakresu programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania wyrobów zawierających azbest o wsparcie na wymianę pokryć dachowych z azbestu.

  • 2024-12-04

    Stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2025 r.

    Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismem z dnia 27 listopada 2024 r., udzieliło odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie zwiększenia stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej oraz zwiększenia do 60 litrów na 1 DJP limitu przy produkcji zwierzęcej.

  • 2024-11-22

    Mulczowanie międzyplonów po 15 listopada

    Przypominamy, że w przypadku praktyki: Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, realizowanej w ramach ekoschematu: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, w sytuacji uprawy międzyplonów ozimych rolnicy mają obowiązek ich utrzymania co najmniej do 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności. Mulczowanie...

  • 2024-11-18

    Jak uzyskać pomoc w utylizacji środków ochrony roślin do zwalczania szkodników

    Posiadacze środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu, którzy rezygnują z ich stosowania (lub posiadają pozostałości tych preparatów), mogą oddać je do utylizacji dla podmiotów uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych.

  • 2024-11-18

    Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin

    Pamiętajmy, że środki ochrony roślin są bezpieczne pod warunkiem ich właściwego, zgodnego z prawem i zapisami etykiety zastosowania.

  • 2024-11-12

    Rolnicy chronią gleby bogate w węgiel i tereny podmokłe

    Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) stanowczo zaprzecza informacjom, że planuje degradację 1 mln hektarów terenów podmokłych poprzez wprowadzenie normy GAEC 2.

  • 2024-10-11

    Wprowadzenie doraźnego programu badania ryb, które pochodzą ze stawów zlokalizowanych na obszarach, przez które przeszła woda powodziowa

    W związku ze szkodami poniesionymi w wyniku powodzi, przez podmioty objęte nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej w sektorze akwakultury, Główny Lekarz Weterynarii podjął decyzję o wdrożeniu doraźnego programu badania ryb, które pochodzą ze stawów zlokalizowanych na obszarach, przez które przeszła woda powodziowa.

  • 2024-10-08

    Dopłaty 2024 – co warto wiedzieć

    Podobnie jak w ubiegłych latach Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłacanie rolnikom zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich 16 października 2024 r i zakończy ten proces 30 listopada br. Zaliczki będą wypłacane z uwzględnieniem stawek podanych w projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od 1 grudnia br. ruszy wypłata płatności...




.