Informacja MRiRW – doprecyzowanie wymogów GAEC 2
Należy pamiętać, że norma GAEC 2 nie dotyczy rowów i instalacji do nawodnień (podsiąkowych czy zalewowych). W tym przypadku istniejące rowy i zbieracze drenarskie powinny być w pełni funkcjonalne.
Należy pamiętać, że norma GAEC 2 nie dotyczy rowów i instalacji do nawodnień (podsiąkowych czy zalewowych). W tym przypadku istniejące rowy i zbieracze drenarskie powinny być w pełni funkcjonalne.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, że zgodnie z nowelizacją ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa od 1 stycznia 2025 r. został zniesiony obowiązek składania kwartalnych deklaracji o wysokości naliczonych wpłat na Fundusz. Wprowadzony został obowiązek składania rocznych deklaracji. Deklaracje za rok 2025 należy złożyć do 14 lutego 2026 r.
Rolnicy, w których gospodarstwach ubiegłoroczna susza wyrządziła szkody, mogą się ubiegać o wsparcie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła 3 programy pomocy finansowej, które są prowadzone za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR do 16 kwietnia 2025 r.
Na wstępie pragnę zauważyć, że użyty w Pana piśmie termin „zwierzyna” odnosi się do zwierząt łownych takich jak wspomniany dzik czy łoś, natomiast w przypadku zwierząt takich jak wilk czy żubr mówimy o „zwierzętach chronionych”. Zbiorczym pojęciem dla tych dwóch grup jest termin „dzikie zwierzęta”. Powyższe ma o tyle znaczenie, że status zwierzęcia determinuje...
Informujemy, że na obszarach objętych normą GAEC 2 możliwe są działania związane z konserwacją rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.
Dobiega końca wydłużony czas na realizację działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Plantatorzy chmielu, którzy podpisali umowy na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na betonowe lub kompozytowe, mają więcej czasu na realizację tych inwestycji.
Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej od 2025 r. jesteśmy zobowiązani do stosowania normy GAEC 2, czyli do ochrony torfowisk i obszarów podmokłych. Przypominamy, że gospodarstwa o wielkości do 10 ha użytków rolnych (czyli 73 proc. gospodarstw kraju) nie podlegają kontroli i sankcjom związanym z realizacji warunkowości.
Ścierniska płoną przede wszystkim późnym latem i jesienią, natomiast wiosną rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Szkody dla ekosystemów pól, łąk i pastwisk są oczywiste i ogromne. Należy wiedzieć, że ten proceder jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne a także odebranie części lub całości dopłat.
„Kupując podróbki, tracisz wiele razy” – ruszyła siódma odsłona kampanii przeciw nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin.
Władze polskie od samego początku stwierdzenia ogniska pryszczycy w Niemczech, pozostają w stałych kontaktach z władzami i służbami niemieckimi oraz z Komisją Europejską.
Zgodnie z przepisami ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku uprawnieni odbiorcy, w tym producenci rolni, którzy w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. korzystali z ceny maksymalnej energii elektrycznej wynoszącej 693 zł/MWh, są zobowiązani do...
Zachęcamy wszystkich producentów rolnych do prowadzenia produkcji rolnej w systemie integrowanej produkcji roślin (IP). Producentom zainteresowanym uzyskaniem certyfikatu integrowanej produkcji roślin przypominamy o konieczności terminowego zgłoszenia się do podmiotu certyfikującego.