Copa-Cogeca popiera cel Komisji polegający na uproszczeniu i wyjaśnieniu aktualnie obowiązujących przepisów w zakresie zdrowia zwierząt z zamiarem utworzenia podstaw prawnych opartych na zapobieganiu zagrożeniom przy równoczesnym tworzeniu zachęt dla podmiotów prywatnych.
Copa-Cogeca zawsze podkreślała, że trzeba uprościć przepisy UE, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób zwierząt w Unii Europejskiej i zapobiegać im, a także w celu usprawnienia komunikacji między głównymi stronami zainteresowanymi, opinią publiczną/ konsumentami i krajami trzecimi. Naszym zdaniem dalsza harmonizacja oraz lepsze zrozumienie i interpretacja zasad zdrowia zwierząt na szczeblu międzynarodowym (OIE) są konieczne, zwłaszcza w kontekście szczepionek i regionalizacji. Co więcej, Copa-Cogeca podkreślała, że europejscy rolnicy potrzebują systemu interwencji publicznej, na której można polegać oraz wsparcia dla sektora produkcji zwierzęcej, by ten był produktywny i ożywiony
Copa-Cogeca nie może jednak jeszcze poprzeć wszystkich wniosków ustawodawczych, gdyż wciąż brakuje im wielu szczegółów, więc trudno jest ocenić ich pełen wpływ na gospodarstwa.
Uwagi szczegółowe
Listy chorób
Copa-Cogeca jest zdania, że na chwilę obecną trudno jest oszacować skutki konkretnych zasad prewencji i kontroli poszczególnych chorób na szczeblu gospodarstwa, ponieważ lista chorób nie została jeszcze udostępniona. Z zasady, Copa-Cogeca uważa, że lista chorób powinna być elastyczna, aby można ją było aktualizować w razie potrzeby, przy pełnym zaangażowaniu państw członkowskich i odpowiednich stron zainteresowanych.
Odpowiedzialność za zdrowie zwierząt i instrumenty biobezpieczeństwa
Copa-Cogeca uważa, że rolnicy jako podmioty sektora spożywczego we wszystkich stadiach produkcji, przetwórstwa i dystrybucji, powinni być odpowiedzialni za przestrzeganie przepisów odnośnie zdrowia zwierząt, w zakresie działań znajdujących się pod ich kontrolą, oraz mieć możliwość sprawdzenia, czy wymagania te są przestrzegane.
Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjęła wysiłki Komisji polegające na objęciu nowym prawem zdrowia zwierząt podstawowych instrumentów biobezpieczeństwa, dostępnych na szczeblu gospodarstwa. Jesteśmy przekonani, że trzeba stworzyć ramy promujące korzyści wynikające z poprawy biobezpieczeństwa i podnoszące świadomość na szczeblu gospodarstwa.
Czytaj dalej na następnej stronie...