Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-11-22
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-22 -
Wyniki kontroli jakości przekąsek słonych
2024-11-22 -
Ceny serów w Polsce (10.11.2024)
2024-11-22
Poznaj produkty
-
Zamgławiacz termiczny TS-36S Masterfog
2020-04-21 -
Opryskiwacz samojezdny Caffini
2011-06-08 -
Przyczepa rolnicza T940/2
2016-01-19
Sejm zdecydował - ubój rytualny niedozwolony w Polsce
W dniu dzisiejszym, 12 lipca 2013 r., odbyło się w Sejmie głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. W wyniku obrad, posłowie odrzucili rządowy projekt dopuszczający ubój zwierząt bez ich wcześniejszego ogłuszenia.
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierzÄ…t, zawierajÄ…cy przepisy dotyczÄ…ce uboju rytualnego znalazÅ‚ siÄ™ w Sejmie. PosÅ‚owie nie poparli jednak propozycji rzÄ…du dotyczÄ…cej uboju zwierzÄ…t bez ogÅ‚uszania. Nowelizacja ustawy znalazÅ‚a swoich przeciwników i w stosunku gÅ‚osów: 222 za, 178 przeciw i 9 gÅ‚osów wstrzymanych, zostaÅ‚a odrzucona.
RzÄ…dowy projekt z zaÅ‚ożenia miaÅ‚ za zadanie utrzymanie konkurencyjnoÅ›ci polskiej branży miÄ™snej na rynku Å›wiatowym. W zamyÅ›le przedstawicieli rzÄ…dowych byÅ‚o również zachowanie kilku tysiÄ™cy miejsc pracy, osób zajmujÄ…cych siÄ™ ubojem zwierzÄ…t wykonywanym zgodnie z obyczajami religijnymi.
Przypomnijmy, że sejmowa komisja rolnictwa opowiadała się za przyjęciem projektu. Projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt, przyjęty przez Sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 13 czerwca 2013 r. miał na celu pogodzenie stanu prawnego w Polsce z unijnym rozporządzeniem nr 1099/2009 w sprawie ochrony zwierząt podczas uboju. Projekt przewidywał dodatkowo zwiększenie nadzoru Inspekcji Weterynaryjnej nad ubojami zgodnymi z obrządkami religijnymi. Ustawa w nowym brzmieniu miała także wprowadzać pewne restrykcje związane z ochroną zwierząt w czasie uboju w postaci m.in. zakazu stosowania tzw. klatki obrotowej.
GÅ‚ówna zmiana ustawy miaÅ‚a siÄ™ opierać na wÅ‚Ä…czeniu unijnych przepisów do polskiego prawa. Celem ministerstwa rolnictwa byÅ‚o wprowadzenie zapisu umożliwiajÄ…cego wykorzystywanie art. 4 ust. 1 i ust. 4 unijnego rozporzÄ…dzenia 1099/2009. W myÅ›l tego przepisu dopuszcza siÄ™ ubój bez ogÅ‚uszania, zgodny z wymogami religijnymi.
Z dniem 1 stycznia 2013 roku w Polsce zakazano uboju rytualnego, odbywającego się bez ogłuszania zwierząt. W poprzednich latach dokonywano go w oparciu o przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 roku. Decyzją Trybunału Konstytucyjnego uznano zapisy rozporządzenia jako sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt i z konstytucją.
Przeciwne zmianie przepisów byÅ‚y organizacje zajmujÄ…ce siÄ™ ochronÄ… zwierzÄ…t, które wskazywaÅ‚y na niehumanitarność i okrucieÅ„stwo uboju rytualnego bydÅ‚a poprzez zabijanie go przez poderżniÄ™cie gardÅ‚a bez wczeÅ›niejszego pozbawienia Å›wiadomoÅ›ci. Projekt ustawy, choć rzÄ…dowy nie znajdowaÅ‚ także jednomyÅ›lnoÅ›ci wÅ›ród posÅ‚ów PO (37 nie wzięło udziaÅ‚u w gÅ‚osowaniu, a 38 zagÅ‚osowaÅ‚o przeciw). Przeciwni ubojowi rytualnemu byli także posÅ‚owie: PiS, RP i SLD. Wsparcie dla projektu deklarowaÅ‚ PSL i SP.
Za przywróceniem uboju rytualnego przede wszystkim opowiadali siÄ™ polscy przedsiÄ™biorcy i rolnicy, którzy oszacowali, iż brak takiej możliwoÅ›ci przyniesie im roczne straty w wysokoÅ›ci 1,2 - 1,5 mld zÅ‚. WedÅ‚ug prognoz ekspertów brak możliwoÅ›ci prowadzenia uboju rytualnego może spowodać utratÄ™ pracy przez ponad 5 tysiÄ™cy ludzi. WÅ‚aÅ›nie w tej sprawie odbyÅ‚a siÄ™ manifestacja w obronie miejsc pracy i eksportu polskiego miÄ™sa, zorganizowana przez Rolnicze Ogólnopolskie Porozumienie ZwiÄ…zków Zawodowych oraz ZwiÄ…zek "Polskie MiÄ™so".
Warto nadmienić, iż w większości państw Unii Europejskiej uboje rytualne są prowadzone.