Większe spożycie drobiu, mniejsze wołowiny. Prognoza dla rynku mięsa w Unii Europejskiej na lata 2012-2022

Jak wynika z najnowszej prognozy dla rynku mięsa w Unii Europejskiej, w latach 2012-2022 zmniejszy się produkcja mięsa czerwonego. Na znaczeniu powinien natomiast zyskać drób.

Większe spożycie drobiu, mniejsze wołowiny. Prognoza dla rynku mięsa w Unii Europejskiej na lata 2012-2022
Zdaniem analityków Banku BGŻ, rok 2013 przyniesie 1,4% spadek produkcji mięsa, co przyczyni się do utrzymywania jego wysokich cen. Niemniej jednak, od 2014 roku możemy się spodziewać powolnej odbudowy produkcji, która za 10 lat prawdopodobnie osiągnie poziom podobny do tego z 2011 roku, czyli wyniesie około 44,7 mln ton.
 
Według przewidywań zmniejszeniu ulegnie konkurencyjność Unii Europejskiej względem innych światowych producentów mięsa. Oznacza to spadek udziału w globalnej produkcji mięsa z obecnych 13,7% do 10,1% w 2022 roku.
 
W omawianym przedziale czasowym pogorszy się również bilans handlu mięsem krajów UE, a to za sprawą większego o 5% importu oraz mniejszego o 9% eksportu. Wynikać to będzie przede wszystkim z umocnienia się euro względem dolara, a także wyższych kosztów produkcji związanych z aktualnymi normami prawnymi Unii Europejskiej, jak choćby kwoty mleczne czy dobrostan trzody chlewnej i drobiu. Ponadto, utrzymywanie limitów produkcyjnych na mleko sukcesywnie przyczyni się do spadku pogłowia bydła w przeciągu najbliższych dwóch lat.
 
Największe koszty mają być jednak związane z paszami, których cena utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. Według prognoz będą one miały największy wpływ na już i tak wysokie ceny mięsa nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na świecie.
 
Analizując prognozę dla rynku mięsa można się także spodziewać zmiany w strukturze oraz ilości spożywanego mięsa w Unii Europejskiej. Dlatego też rosnącą popularnością w analizowanym okresie będzie cieszyć się drób, z racji jego najniższej ceny w stosunku do innych gatunków mięsa. Spożycie drobiu w UE w 2022 roku szacuje się na 24,1 kilograma na osobę tj. o 2% więcej niż obecnie. Ponadto, w krajach Wspólnoty przewiduje się także wzrost eksportu drobiu o 3,2%, podczas gdy jego produkcja zwiększy się o 4,4%.

Na drugim biegunie prognoz znajduje się wołowina, której produkcja będzie spadać przynajmniej do czasu utrzymania kwot mlecznych. W dłuższym okresie oznacza to obniżkę produkcji tego gatunku mięsa o 3%.
 
Z kolei mięso wieprzowe nadal będzie najpopularniejszym gatunkiem mięsa w Unii Europejskiej, chociaż jego spożycie ulegnie zmniejszeniu o 1,7% do 40,8 kg/os., przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji o 0,6%.
 


Tagi:
źródło: