Pogorszenie koniunktury w rolnictwie

W lutym 2017 r. rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej nieznacznie pogorszyły się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Były jednak lepsze niż przed rokiem o tej porze.

Pogorszenie koniunktury w rolnictwie

Koniunktura w rolnictwie

 
Syntetyczny wskaźnik koniunktury w rolnictwie (SWKR) zmniejszyÅ‚ siÄ™ o 0,7 pkt. proc. ale w dalszym ciÄ…gu przekraczaÅ‚ 100 punktów. JednoczeÅ›nie wskaźnik ten byÅ‚ o 0,8 pkt. proc. wyższy w porównaniu z lutym 2016 r. ZadecydowaÅ‚o o tym zarówno zmniejszenie wyrównanego wskaźnika potencjalnego popytu, jak i wyrównanego wskaźniku nożyc cen.
 
Wyrównany wskaźnik potencjalnego popytu zmalaÅ‚ o 0,8 pkt. proc. do najniższego poziomu w ostatnich 6 miesiÄ…cach wynoszÄ…cego 100,2 punktu. ByÅ‚ on jednak wyższy o 0,8 pkt. proc. niż przed rokiem. O wzroÅ›cie wskaźnika potencjalnego popytu zadecydowaÅ‚o gÅ‚ównie ożywienie obrotów handlowych artykuÅ‚ami żywnoÅ›ciowymi z zagranicÄ….
 
Pozytywny wpÅ‚yw handlu zagranicznego osÅ‚abiaÅ‚ spadek wyrównanego wskaźnika indeksu produkcji przemysÅ‚u spożywczego o 0,6 pkt. proc. oraz relatywny wzrost cen żywnoÅ›ci, zarówno w stosunku do wynagrodzeÅ„ jak i poza żywnoÅ›ciowych artykuÅ‚ów i usÅ‚ug konsumpcyjnych.
 
Wyrównany wskaźnik nożyc cen obniżyÅ‚ siÄ™ w omawianym miesiÄ…cu o 0,5 pkt proc. do 100,5 punktu. JednoczeÅ›nie byÅ‚ on o 1,0 pkt. proc. wiÄ™kszy niż w lutym 2016 r. WpÅ‚ynęły na to styczniowe zniżki cen surowców pochodzenia zwierzÄ™cego, w tym przede wszystkim drobiu, żywca wieprzowego oraz mleka, które zniosÅ‚y dużą część podwyżek cen surowców pochodzenia roÅ›linnego, w tym gÅ‚ównie zbóż i ziemniaków. W styczniu ceny skupu mleka zmalaÅ‚y o 2,9%, drobiu o 4,8%, a trzody chlewnej o 2,4%.
 
ZwiÄ™kszyÅ‚y siÄ™ natomiast ceny skupu zbóż o 0,9-4,2% oraz ziemniaków o ponad 60%. Spadkowi cen skupu o 1,2 pkt. proc. towarzyszyÅ‚o obniżenie obecnego wskaźnika zmian cen Å›rodków produkcji o 0,3 pkt. proc do 100,3 punktu. Jednakże wczeÅ›niejsze podwyżki cen Å›rodków produkcji spowodowaÅ‚y, że wyrównany wskaźnik zmian cen Å›rodków produkcji podniósÅ‚ siÄ™ w lutym br. o 0,1 pkt. proc. do 100,1 punktu.
 
W ocenie Jadwigi Seremak-Bulge, zmiany cen jakie dokonaÅ‚y siÄ™ w styczniu 2017 r. w porównaniu z grudniem 2016 r., po sprzyjajÄ…cym pod tym kÄ…tem 2016 r. nie byÅ‚y sprzyjajÄ…ce dla rolnictwa. Ceny koszyka skupu zmalaÅ‚y o 1,2 pkt. proc., w trakcie gdy Å›rodki produkcji zdrożaÅ‚y o 0,3 pkt. proc. W konsekwencji skumulowany wskaźnik nożyc cen wyniósÅ‚ 98,5 punktu, podczas gdy przed rokiem wynosiÅ‚ 100,4 punkty.
 
W najbliższych miesiÄ…cach można oczekiwać nieznacznej poprawy rynkowych uwarunkowaÅ„ produkcji rolniczej. Sprzyjać temu powinien rosnÄ…ce zapotrzebowanie na żywność, pod wpÅ‚ywem lepszej sytuacji na rynku pracy i zwyżce dochodów, poprawy koniunktury na globalnych rynkach, a także sezonowych spadków podaży wiÄ™kszoÅ›ci produktów roÅ›linnych. W przeciwnym kierunku dziaÅ‚ać bÄ™dÄ… sezonowe obniżki cen skupu trzody chlewnej i drobiu.


Tagi:
źródło: