| Autor: redakcja1

Źródła finansowania i inwestycje

W 2024 r. ponad 52% użytkowników gospodarstw rolnych biorących udział w badaniu, wskazywało środki własne jako główne źródło finansowania swoich gospodarstw. Płatności bezpośrednie stanowiły źródło finansowania dla około 35% gospodarstw. Istotnym źródłem finansowania wskazywanym przez użytkowników gospodarstw rolnych były również kredyty preferencyjne oraz inne fundusze unijne.

Źródła finansowania i inwestycje
Wśród prowadzących gospodarstwa rolne ukierunkowane na produkcję zwierzęcą najczęściej wskazywanym źródłem finansowania były środki własne. Natomiast najmniejszy odsetek rolników korzystających z własnych środków finansowych notowano wśród użytkowników gospodarstw wielokierunkowych. Największy odsetek rolników korzystających z płatności bezpośrednich w 2024 r. stanowiła grupa producentów roślin, a najmniejszy stanowili użytkownicy gospodarstw specjalizujących się w produkcji zwierzęcej.

Niezależnie od ich wielkości, głównym źródłem finansowania gospodarstw rolnych były środki własne. Wśród tych, którzy wskazali środki własne jako główne źródło, najwyższy odsetek był w grupie gospodarstw o powierzchni poniżej 2 ha, a najniższy w gospodarstwach o powierzchni 100 ha i więcej.

Natomiast najczęściej z płatności bezpośrednich przy prowadzeniu działalności rolniczej korzystały gospodarstwa o powierzchni od 2 ha do 15 ha. W przypadku kredytów komercyjnych i preferencyjnych najwięcej umów kredytowych zawierały gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych 100 ha i więcej, a najmniej gospodarstwa poniżej 2 ha.

W 2024 r. 51,2% użytkowników gospodarstw rolnych w Polsce przeznaczyło posiadane środki finansowe na wydatki związane z prowadzeniem bieżącej działalności rolniczej. To stanowi spadek o 0,7 p.proc. w porównaniu z 2023 r. Jednocześnie 14,1% gospodarstw zdecydowało się na inwestycje, tj. więcej o 0,5 p.proc. niż w poprzednim roku.

Wzrost wskazań na wydatki inwestycyjne w 2024 r. był szczególnie widoczny wśród gospodarstw użytkowników gospodarstw specjalizujących się w produkcji roślinnej. Dodatkowo, ta grupa producentów charakteryzuje się najwyższą liczbą wskazań dotyczących planowania wydatków inwestycyjnych na rok 2025.

Analizując grupy obszarowe, najwięcej wskazań na zwiększenie się wydatków inwestycyjnych dotyczyło gospodarstw rolnych o powierzchni poniżej 2 ha, od 2 do 5 ha oraz od 10 do 15 ha. Najwięcej zadeklarowanych na 2025 r. wydatków inwestycyjnych odnotowano wśród gospodarstw o powierzchni użytków rolnych od 5 do 20 ha.


Tagi:
źródło: