| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż i oleistych (9-13.05.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu sierpniowy kontrakt na rzepak w obrębie tygodnia umocnił wartość 1,7% do 367,8 Euro/t względem 368,3 Euro/t, choć to mniej o 0,1% niż przed dwoma tygodniami. W ostatnim tygodniu rzepak podniósł wartość podążając za zdecydowanym wzrostem notowań soi oraz umocnieniom cen na rynku surowców oleistych – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż i oleistych (9-13.05.2016)
Poza tym w środę giełda w Argentynie potwierdziła redukcję prognoz soi do 55 mln ton względem 59 mln ton miesiąc wcześniej, a zatem poniżej prognoz USDA wynoszących 56,5 mln ton. Podobnie Conab obniżył przewidywania zbiorów soi w Brazylii z 99 mln ton do 96,9 mln ton. Ostatnio uczestnicy rynku wzmogli spekulacyjne zakupy kontraktów głównie soi, co przełożyło się na nadzwyczajne zwiększenie się jej cen. O zmianach cen w najbliższych tygodniach zdecydują: eksport i perspektywy zbiorów w USA, przy czym obecnie przewiduje się wzrost powierzchni, aura w Ameryce Płd. oraz płynność eksportu z tego rejonu świata.

Notowania zbóż

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na wrzesień przez tydzień podrożała z 159,3 Euro/t do 161,5 Euro/t. Rynek pszenicy w Unii był pod wpływem dobrych wyników eksportu (zwłaszcza z Francji) oraz wsparcia, dzięki umocnieniu notowań pszenicy za oceanem. Dodatkowo USDA w ostatnim raporcie przewiduje spadek produkcji pszenicy miękkiej w UE o 3,5 mln ton do 156,5 mln ton. W Chicago najbliższe kontrakty na pszenicę zdrożały o około 1% pod wpływem globalnych perspektyw niewielkiego pogorszenia produkcji w sezonie 2016/2017, jakkolwiek jej podaż powinna się zwiększyć.
 
Tymczasem Rosja, za sprawą sprzyjającej aury może w br. zebrać 105,4 mln ton zbóż w tym 61,1 mln ton pszenicy względem wcześniej szacowanych 59 mln ton, w odniesieniu do 104,8 rok wcześniej (wg SovEcon), a więc najwięcej od 2008 roku. Z pewnością przyczyni się to zaostrzenia konkurencji na rynkach międzynarodowych o rynki zbytu.
 
Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie czerwcowym przez tydzień umocniła się o 1,5% do 164 Euro/t, tj mniej niż przed 2 tygodniami, kiedy było to 165 Euro/t ulegając wzrostowym nastrojom na rynku soi i pszenicy jakkolwiek USDA w ostatnim raporcie USDA przewiduje zwiększenie się produkcji kukurydzy w UE z 58 mln ton do 64,3 mln ton w br.


Tagi:
źródło: