Opady atmosferyczne tegorocznego czerwca charakteryzowały się bardzo dużym zróżnicowaniem na terenie kraju. Stosunkowo wysokie występowały w południowo-zachodniej oraz w północnej części Polski od 60 do 90 mm, a miejscami nawet przekraczały 90 mm. Natomiast stosunkowo małe i bardzo małe opady notowano we wschodniej a zwłaszcza w północno wschodniej i południowo wschodniej części kraju oraz w pasie Nizin Środkowopolskich od poniżej 20 mm do 40 mm.
W pierwszej i drugiej dekadzie lipca na przeważającym obszarze kraju wystąpiły relatywnie niskie opady, w pierwszej dekadzie od 10 do 20 mm, a w drugiej o 10 mm wyższe. Większe opady powyżej 50 mm notowano jedynie w południowo-wschodnich rejonach województwa podkarpackiego w pierwszej dekadzie oraz miejscami w różnych rejonach Polski w drugiej dekadzie tego miesiąca co związane było z burzowym typem opadów.
Natomiast w trzeciej dekadzie lipca do obszaru o stosunkowo wysokich opadach należała cała północna część kraju, na tych terenach notowano opady wynoszące od 30 do ponad 50 mm. Podobnej wielkości opady wystąpiły również w południowo-wschodniej części kraju. Na pozostałym obszarze Polski opady były mniejsze od 5 do 20 mm.
Na terenie całego kraju w dalszym ciągu występuje bardzo duży deficyt wody. Każdy niedobór wody powoduje obniżenie plonów wszystkich uprawianych roślin. Im niedobór wody jest większy i im dłużej trwa, tym zniżka plonów jest większa.
Wystąpienie krytycznej wartości KBW oznacza przeciętne obniżenie plonów w skali gminy o 20% w danym roku w stosunku do plonów uzyskiwanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych. A zatem, jeżeli zostanie ogłoszona susza rolnicza oznacza to, że ostateczne plony w danej gminie dla uprawy, której wartości progowe zostały przekroczone, będą niższe o 20% w danym roku w stosunku do plonów uzyskiwanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Jednakże zdarza się bardzo często, że wartości KBW są bliskie wartości krytycznych, ale nie zostają one przekroczone, oznacza to, że średnie straty w plonach w gminie nie przekroczą 20%. Należy zaznaczyć że i w tych przypadkach w poszczególnych gospodarstwach straty w plonach mogą wynosić 30% a nawet i więcej. Zdaniem IUNG, należy też stwierdzić stanowczo, że w przypadku przedstawienia wyniku, że susza nie wystąpiła w rozumieniu Ustawy, to trzeba zauważyć, że każdy niedobór wody dla roślin powoduje obniżkę plonów i że susza wystąpiła na danym terenie powodując straty w gospodarstwie rolniczym w zależności od jej nasilenia.