W rozpatrywanym okresie sześciodekadowym wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy nieznacznemu zmniejszeniu. Średnio dla kraju wartości KBW względem poprzedniego okresu były niższe o 7 mm. Przy czym w północnych obszarach odnotowano wzrost wartości KBW (nawet o 50-70 mm), a w południowych znaczne ich obniżenie dochodzące do 80 mm.
W czerwcu najniższą temperaturę powietrza notowano na północy kraju. Natomiast najwyższą notowano w południowych obszarach Polski.
W pierwszej jak i drugiej dekadzie lipca odnotowano bardzo podobny rozkład temperatury powietrza na terenie Polski. Najniższą temperaturę powietrza notowano w północnych oraz północno - wschodnich rejonach kraju. Natomiast najwyższą temperaturę notowano w południowo-zachodnich obszarach Polski.
Na pobrzeżu Bałtyku oraz na Żuławach w pierwszej dekadzie miesiąca notowano temperaturę poniżej 18,5°C a w drugiej było już dużo zimniej z temperaturą wynosząca ok. 16°C.
W pierwszej dekadzie lipca w południowej części Pojezierza Pomorskiego, na Pojezierzu Mazurskim, Nizinie Podlaskiej temperatura powietrza wynosiła od 18,5°C do 19,5°C, a w drugiej była niższa o 2°C. Na Wyżynach i Nizinach Polskich w pierwszej dekadzie zanotowano temperaturę od 19,5°C do 21°C a w drugiej dekadzie o 2°C niższą. Natomiast najwyższą temperaturę w pierwszej dekadzie lipca, powyżej 21,5°C notowano na Ziemi Lubuskiej i na Nizinie Śląskiej a w drugiej dekadzie na Nizinie Śląskiej z temperaturą ok. 20°C.
Natomiast w trzeciej dekadzie lipca rozkład temperatury powietrza był bardzo podobny do tego jaki notowano w czerwcu, izotermy tego miesiąca miały wyraźnie równoleżnikowy przebieg. Najniższą temperaturę powietrza notowano na północy kraju, a najwyższą w południowych obszarach.
Czytaj dalej na następnej stronie...