Partner serwisu Paliwa i biopaliwa
Kategorie
Zobacz również tu
-
Obrońmy się przed pryszczycą
2025-04-02
Poznaj produkty
-
Złącza dźwigniowe do wody
2012-08-24 -
Szpadel aluminiowy prosty FISKARS
2013-02-26 -
transportery- stół wibracyjny
2016-04-18 -
WĄŻ REFITTEX Ø13/ 40 BAR METR BIEŻĄCY WIPROL
2016-05-02 -
WOZY PASZOWE ALIMA
2011-09-30 -
Dojarka rurociągowa
2021-12-01
Nie ma argumentów opartych na faktach, przemawiających za trafnością naukową i spójnością włączenia czynników ILUC
W ostatnim czasie opublikowany został raport autorstwa prof. Matthias’s Finkbeinera z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie pt. „Pośrednie zmiany użytkowania gruntów w bilansach ekologicznych – trafność naukowa i zgodność z międzynarodowymi standardami”. Publikacja poświęcona jest szczegółowej diagnozie zjawiska ILUC w kontekście rzetelności analiz naukowych, które stanowiły podstawę dla wniosku legislacyjnego Komisji Europejskiej z 17 października 2012 roku proponującego przypisanie dodatkowych emisji biopaliwom związanych z pośrednią zmianą użytkowania gruntów - podaje Krajowa Izba Biopaliw.
Istotą opisywanego opracowania jest rozważenie kwestii, czy i w jaki sposób koncepcja ILUC (ang. Indirect Land Use Change) może zostać spójnie i trafnie włączona do koncepcji bilansu ekologicznego lub śladu węglowego biopaliw. Dotychczasowe publikacje na ten temat przejawiają tendencję do opowiadania się za włączeniem czynników ILUC do bilansów ekologicznych i analiz śladów węglowych, a tym samym za ich uwzględnieniem w prawodawstwie. Raport prof. Finkbeinera analizuje zasadność tego stanowiska z rzeczowego, krytycznego i neutralnego punktu widzenia nauki.
Z opracowania wynika, że brak jest argumentów opartych na faktach, przemawiających za trafnością naukową i spójnością włączenia czynników ILUC do bilansów ekologicznych i analiz śladów węglowych. Stanowisko to oparte jest na następujących wynikach:
