Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Pellux Compact Touch – Dotacja
2020-03-17 -
Głowica kpl. nieuzbrojona ZETOR 5211 i 7211
2012-04-18 -
Poskromy dla bydła SA0051
2014-06-20 -
DEUTZ - szyba tylna przezroczysta
2011-12-13 -
Głowica kpl. nieuzbrojona ZETOR 5211 i 7211
2012-04-18 -
Ładowarka kołowa GIANT V761T
2015-04-22
Nie marnuj jedzenia
W przeddzień Światowego Dnia Żywności o potrzebie kształtowania świadomości konsumentów mówił minister Stanisław Kalemba, podczas spotkania Rady ds. Racjonalnego Wykorzystania Żywności. – Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego to jedno z najważniejszych wyzwań współczesności.
Spotkanie, zorganizowane w przeddzień Światowego Dnia Żywności, odbyło się pod hasłem „Nie marnuj jedzenia” – hasłem, które jest jednocześnie tytułem kampanii prowadzonej przez Federację Polskich Banków Żywności. Dyskusję poprowadził dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB prof. dr hab. Andrzej Kowalski, który jest przewodniczącym Rady. Profesor Kowalski w ślad za ministrem podkreślił wagę problemu, jakim jest bezpieczeństwo żywnościowe. W tym kontekście dyrektor IERiGŻ odniósł się do opinii ekspertów zauważających braki w produkcji żywności. – Moim zdaniem nie ma żadnych przesłanek, abyśmy nie byli w stanie, przy obecnej produkcji, zaspokoić potrzeb żywnościowych. Zarówno polskie, jak i europejskie rolnictwo jest w stanie wyżywić swoje społeczeństwo – powiedział prof. Kowalski.
Minister Kalemba rozwiązanie problemów żywnościowych widzi także w upowszechnianiu spółdzielczości wśród producentów żywności. Przywołując temat przewodni tegorocznego Światowego Dnia Żywności, ogłoszony przez Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa – „Kooperatywy rolnicze klucz do wyżywienia świata”, minister zwrócił uwagę na potrzebę przyspieszenia procesów konsolidacyjnych wśród polskich rolników. – Łączenie się w grupy producenckie pomaga obniżać koszty produkcji i daje możliwość wytwarzania dużych, jednolitych partii produktów, co z kolei pozwala zdobywać nowe rynki zbytu. Spółdzielczość wpływa również na obniżenie ostatecznej ceny produktu, który trafia do konsumenta, czyli pośrednio daje możliwości zmniejszania niedożywienia na świecie – zauważył minister Kalemba.
W rozmowach uczestniczyli również: prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski oraz inni eksperci, przedstawiciele świata nauki, producentów, dystrybutorów i konsumentów. Wszyscy zgodnie przyznali, że ograniczenie skali marnotrawienia żywności to, w obliczu liczby osób głodujących i niedożywionych, priorytet współczesności. W tym celu w 2011 r. powstała Rada ds. Racjonalnego Wykorzystania Żywności, powołana przez polskie banki żywności i działająca pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zadaniem Rady jest prowadzenie kompleksowych rozwiązań, które za pomocą narzędzi edukacyjnych, badawczych i prawnych doprowadzą do optymalnego wykorzystania żywności w Polsce oraz ograniczenia marnowania i niedożywienia. Zdaniem uczestników spotkania współpraca powinna być realizowana na różnych płaszczyznach poprzez wdrażanie systemowych rozwiązań w zakresie ograniczenia marnowania żywności, realizację kampanii informacyjnej, inicjowanie badań na temat marnowania, a także rzecznictwo przepisów prawnych.