Rozporządzenie zostało wydane w związku z występowaniem ognisk wirusa i nakłada szereg wymogów dotyczących utrzymywania drobiu, organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywego ptactwa na terytorium Polski.
O konieczności ich przestrzegania i egzekwowania rozmawiano m.in. na piątym posiedzeniu Grupy Zadaniowej ds. grypy ptaków, które odbywało się pod kierownictwem ministra Krzysztofa Jurgiela.
Przeanalizowana została aktualna sytuacja w zakresie występowania ognisk oraz stan realizacji działań podejmowanych na terenach objętych ograniczeniami.
Podkreślono konieczność przestrzegania wymogów bioasekuracji i bezwzględne stosowanie się do obowiązujących decyzji wydawanych przez Wojewodę oraz służby weterynaryjne. Ścisłe ich respektowanie pozwoli na maksymalne ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa na terytorium Polski.
Mieszkańcy województwa lubuskiego informowani są na bieżąco o sytuacji związanej z podejmowanymi działaniami w zakresie zwalczania „grypy ptaków” oraz za pomocą lokalnych mediów o braku szkodliwości wirusa w stosunku do ludzi – o czym poinformował uczestniczący w posiedzeniu Grupy Zadaniowej Wojewoda Lubuski.
Podczas posiedzenia zwrócono uwagę, że brak przestrzegania nałożonych prawem wymogów będzie podstawą do odmowy wypłaty odszkodowań dla hodowców drobiu.