Praca urządzenia sprowadza się do rozmieszczenia i podziału wyjściowego materiału na frakcje według ciężaru właściwego za pomocą strumieni powietrza. Ziarno (1) wprowadza się do zasobnika zasilającego (2), następnie za pomocą regulatora dopływu ziarna (3) trafia do korytek wibrujących (4), gdzie odbywa się rozrzedzanie i wyrównywanie ziarna odpowiednio do grubości komory separacyjnej (7). W komorze separacyjnej (7) następuje rozwarstwienie i podział ziarna wg ciężaru właściwego poprzez oddziaływanie strumieni powietrza (8), powstałych dzięki wysokociśnieniowemu wentylatorowi (5), i przygotowanych przez generator strumieniowy (6).
Po separacji ziarno odprowadzane jest do odpowiednich frakcji nasiennych (10) i kierowane do zasobnika odbiorczego (11), bądź też pakowane do worków.
Przy precyzyjnej kalibracji część ziarna przez zwrotne frakcje (12) wysyłana jest do zasobnika zwrotu (13), stamtąd do zbiornika gromadzącego i z powrotem do zasobnika zasilającego (2) w celu ponownej separacji.
Cyklon (9) przeznaczony jest do wychwytywania i usuwania pyłu, lekkich domieszek czy cząstek drobnodyspersyjnych, które trafiają wraz z materiałem wyjściowym do separacji. Proponowane cyklony odpylające opracowane są wyłącznie dla separatorów SAD i stanowią ich część nieodłączną, gdyż są montowane bezpośrednio w urządzeniach.
Uniwersalność oraz wielofunkcyjność separatora bezkratowego SAD pozwala przeprowadzać:
-
oddzielenie pszenicy paszowej od konsumpcyjnej (liczba opadania i białko)
-
oddzielenie wg wartości biologicznej wszystkich rodzajów nasion, zaczynając od traw drobnonasiennych aż do nasion fasoli czy dyni;
-
precyzyjną kalibrację nasion i peletu wg ciężaru właściwego;
-
wyodrębnienie nasion posiadających podwyższone cechy siewne i wydajnościowe;
-
oczyszczenie wszystkich rodzajów nasion i kasz oraz wytwarzanych z nich produktów;
-
ulepszenie stanu fitosanitarnego nasion;
Jesteśmy obecni w 34 państwach świata