| Autor: redakcja1

Leśnicy dbają o nietoperze

Nadleśnictwo Kalisz (RDLP w Poznaniu) przedstawiło wyniki jesiennej inwentaryzacji schronów dla nietoperzy. W ubiegłym roku w lasach nadleśnictwa przygotowało trzy kolonie dla tych ssaków rozmieszczone wzdłuż leśnych dróg.

Leśnicy dbają o nietoperze
Większość tych skrzydlatych ssaków jest związana z lasami, zasiedlają dziuple oraz szczeliny w pniach. By zagwarantować im odpowiednią liczbę miejsc noclegowych, lęgowych i zimowisk leśnicy wspólnie z naukowcami rozwieszają sztuczne domy tzw. schrony.
 
Nadleśnictwo przygotowało trzy powierzchnie badawcze - kolonie, w których łącznie rozwieszono aż 30 schronów, po 10 schronów na każdą kolonie.
 
Leśnicy dokonali wyboru miejsc we współpracy z chiropterologami. Budki rozmieszczone zostały na sąsiadujących ze sobą drzewach, na wysokości około 3-4 metrów. Schrony zbudowano z trocinobetonu w dwóch rozmiarach, przystosowanych dla większości gatunków nietoperzy żyjących w lasach.
 
- W strefie klimatu umiarkowanego większość gatunków tych ssaków jest silnie związana z lasami. Zasiedlają głównie dziuple drzew oraz szczeliny w pniach. W tego typu schronieniach spotykamy zarówno pojedyncze osobniki jak i kolonie dochodzące nawet do kilkudziesięciu osobników - informuje dr Grzegorz Wojtaszyn z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra".
 
- Obecnie wiele gatunków nietoperzy jest zagrożonych, aby zachować i ochronić te zwierzęta podejmuje się różnorodne działania ochronne, badawcze i edukacyjne. Jednym z podstawowych zadań, oprócz pozostawiania dziuplastych, martwych lub uszkodzonych drzew, w których ssaki te znajdują odpowiednie naturalne kryjówki, jest rozwieszanie specjalnych skrzynek. Są one ważne zwłaszcza w młodszych drzewostanach, pozbawionych jeszcze naturalnych dziupli – wyjaśnia Wojtaszyn.
 
Podczas inwentaryzacji schronów można ocenić zasiedlenie budek, naukowcy uzyskują informacje, które gatunki najchętniej z nich korzystają. Pozwalają także oszacować liczebność i żywotność lokalnych populacji.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: