| Autor: redakcja1

Leśnicy dbają o nietoperze

Nadleśnictwo Kalisz (RDLP w Poznaniu) przedstawiło wyniki jesiennej inwentaryzacji schronów dla nietoperzy. W ubiegłym roku w lasach nadleśnictwa przygotowało trzy kolonie dla tych ssaków rozmieszczone wzdłuż leśnych dróg.

Leśnicy dbają o nietoperze
Podczas inwentaryzacji schronów dla nietoperzy w Nadleśnictwie Kalisz sprawdzano:
  • zasiedlenie lub brak zasiedlenia przez nietoperze (za potwierdzenie zasiedlenia uznawano obecność osobników lub ich odchodów);
  • określano ich liczbę i przynależności gatunkową.
Z 29 skontrolowanych budek 11 nosiło ślady zasiedlenia. Jeden schron został zniszczony, prawdopodobnie na skutek wandalizmu. W trakcie kontroli odnotowano obecność 13 nietoperzy należących do przynajmniej dwóch gatunków. Jednym z nich był karlik większy (Pipistrellus nathusii), drugi to karlik malutki lub karlik drobny (Pipistrellus pipistrellus/Pipistrellus pygmeus).
 
Bardzo cenne okazało się odkrycie w jednej z budek aż osiem osobników karlika większego. Uwzględniając fenologię i specyfikę gatunku, można wnioskować, że był to harem. Z kolei w innym skupisku stwierdzono występowanie odchodów, które należały do gatunku większego niż znalezione karliki. O tym, że nie tylko nietoperze chętnie zimują w schronach obserwatorzy przekonali się znajdując sporo błonkówek, głównie szerszeni.
 
Biorąc pod uwagę, kiedy zostały zawieszone budki (niecały rok temu), długowieczność nietoperzy i ich wieloletnie przywiązanie do zajmowanych kryjówek, uzyskane wyniki należy interpretować jako początkowy etap zasiedlania.
 
- Wyniki pierwszej inwentaryzacji naszych schronów są zadowalające, ponieważ mówimy o dużym zasiedleniu w jednym skupisku i okazjonalnym w dwóch pozostałych. Mamy do czynienia z natychmiastową reakcją środowiska na wykonane w latach ubiegłych działania. Uwzględniając znaczenie biocenotyczne nietoperzy oraz deficyt naturalnych schronień, koncepcja tworzenia sztucznych skupisk rozrodczych, z uwzględnieniem właściwych dla potrzeb nietoperzy lokalizacji, wydaje się być właściwa - podsumowuje projekt starszy specjalista ds. ochrony lasu z Nadleśnictwa Kalisz.
 
Nie tylko Nadleśnictwo Kalisz jest zaangażowane w czynną ochronę nietoperzy. Na terenie Nadleśnictwa Antonin, także z poznańskiej dyrekcji LP,  równolegle z działaniami dotyczącymi ochrony tych ssaków, od 1998 r. są prowadzone badania naukowe. Oceniany jest skład gatunkowy, liczebność, zmienność sezonowa w zasiedlaniu skrzynek. Od 2004 r. nietoperze są tam również obrączkowane, badane są aspekty związane z migracjami, przywiązaniem do kryjówek, rozrodem czy długowiecznością tych ssaków.


Tagi:
źródło: