| Autor: redakcja1

Zapotrzebowanie na produkty wytwarzane w produkcji rolniczej

Wartość salda odpowiedzi na pytanie dotyczące zmiany popytu na produkty wytwarzane w gospodarstwie rolnym w ciągu ostatniego półrocza w kraju poprawiła się i wyniosła minus 16,5.

Zapotrzebowanie na produkty wytwarzane w produkcji rolniczej
Bez względu na specjalizację produkcji większość użytkowników gospodarstw rolnych uznała, że popyt pozostał na niezmienionym poziomie. Wśród rolników, którzy ocenili zmianę popytu niekorzystnie, najniższe saldo odpowiedzi zaobserwowano w grupie gospodarstw specjalizujących się w produkcji roślinnej, a najwyższe w grupie gospodarstw specjalizujących się w produkcji zwierzęcej.

W grupie producentów roślin najbardziej pesymistyczne opinie wyrażali rolnicy specjalizujący się w uprawie buraka cukrowego, zbóż oraz warzyw gruntowych. Natomiast w grupie gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą najniższe wartości salda odpowiedzi odnotowano wśród użytkowników gospodarstw rolnych zajmujących się chowem koni oraz chowem trzody chlewnej. Z kolei dodatnimi wartościami salda wyróżniają się grupy producentów brojlerów i drobiu nieśnego.

Niezależnie od wielkości gospodarstw rolnych, większość ankietowanych rolników w Polsce sygnalizowało zmniejszenie niż wzrost popytu na wytwarzane przez nich produkty rolne w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 2024 r. Najniższą wartość salda odpowiedzi zanotowano wśród użytkowników gospodarstw o powierzchni użytków rolnych od 10 do 15 ha, a najwyższą wśród gospodarstw o powierzchni od 50 do 100 ha.

Opinie wyrażane przez użytkowników na temat zmian popytu były przeważnie lepsze w stosunku do dwóch poprzednich edycji badania. Największą poprawę ocen zmiany popytu w 2 półroczu 2024 r. odnotowano w grupie osób użytkujących gospodarstwa o powierzchni od 50 do 100 ha. Jedynie w grupie prowadzących gospodarstwa rolne o powierzchni od 1 do 2 ha zarejestrowano spadek salda o 1,1 pkt w stosunku do analogicznego okresu 2023 r.


Tagi:
źródło: