ARiMR: Zmiany w kredytach preferencyjnych

W 2015 roku zmienią się zasady dotyczące kredytów preferencyjnych, w spłacie których pomaga Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do dyspozycji będzie mniej linii kredytowych niż w poprzednim okresie, ale za to wyższa będzie maksymalna kwota kredytu, jaką będzie mogło otrzymać gospodarstwo rolne.

ARiMR: Zmiany w kredytach preferencyjnych
Więcej materiałów video znajdziesz na kanale "telewizja rolnicza"

Łączenie linii kredytowych


Kolejną nowością w odniesieniu do lat ubiegłych jest możliwość łączenia dwóch linii kredytowych w ramach realizacji inwestycji obejmującej zarówno zakup użytków rolnych jak i inne nakłady np. budowę budynku inwentarskiego czy zakup maszyn. W takim przypadku Wnioskodawca składa jeden plan inwestycji uwzględniający podział planowanych do poniesienia nakładów pomiędzy dwie linie kredytowe z wyodrębnieniem finansowym i rzeczowym wymaganego wkładu własnego do każdej z nich, przy czym zakup użytków rolnych może być sfinansowany wyłącznie z linii Z lub MRcsk.

Specjalny kredyt dla młodych rolników

Zasady udzielania kredytów wprowadzają także nową definicję młodego rolnika - jest nim osoba, która w dniu złożenia wniosku o kredyt ma nie więcej niż 40 lat, posiada odpowiednie umiejętności i kwalifikacje zawodowe i która po raz pierwszy rozpoczyna działalność w gospodarstwie rolnym jako kierujący tym gospodarstwem. Specjalnie dla młodych rolników uruchomiono kredyt z pomocą ARiMR w formie częściowej spłaty kapitału na zakup użytków rolnych z przeznaczeniem na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rolnego (linia MRcsk).


Kredyty na inwestycje w rybactwo śródlądowe


Wprowadzono również możliwość ubiegania się o kredyty na realizację inwestycji w rybactwie śródlądowym oraz w przetwórstwie ryb, skorupiaków i mięczaków, przy czym jeżeli łączna kwota nakładów inwestycyjnych finansowanych ze środków kredytu lub wkładu własnego kredytobiorcy przekracza 2 mln EUR, to udzielenie kredytu jest możliwe po zgłoszeniu pomocy do Komisji Europejskiej.


Kredyty na inwestycje wspólnie użytkowane


W ramach kredytów na realizację inwestycji w rolnictwie i rybactwie (linia RR) umożliwiono finansowanie inwestycji, która będzie wykorzystywana przez więcej niż jedno gospodarstwo rolne lub więcej niż jeden dział specjalny produkcji rolnej. Takimi inwestycjami mogą być np. budowa wspólnego budynku do przechowywania płodów rolnych czy zakup kombajnu. Wymagane będzie zawarcie umowy określającej zasady wspólnego używania.


Poszerzony katalog zdarzeń, za które trzeba będzie zwrócić otrzymaną pomoc    


Nowe przepisy odmiennie regulują niektóre kwestie dotyczące zwrotu pomocy, w tym w szczególności należy zwrócić uwagę, że rozszerzono katalog sytuacji skutkujących zwrotem udzielonej pomocy o przypadki przeniesienia - bez zgody Banku - posiadania mienia nabytego za kredyt. Powyższe oznacza, że nie tylko w przypadku sprzedaży, ale również w wyniku dokonania - bez zgody banku - takich czynności jak dzierżawa, darowizna czy użyczenie zastosowane dopłaty do oprocentowania lub częściowa spłata kapitału kredytu podlegają zwrotowi.



Tagi:
źródło: