Partner serwisu Kredyty i ubezpieczenia
Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
ZETOR FORTERRA
2014-10-03 -
Mulczery ORSI Young
2015-02-04 -
Zbiorniki dla biogazowni Wolf System
2015-04-17
ARiMR: Zmiany w kredytach preferencyjnych
W 2015 roku zmienią się zasady dotyczące kredytów preferencyjnych, w spłacie których pomaga Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do dyspozycji będzie mniej linii kredytowych niż w poprzednim okresie, ale za to wyższa będzie maksymalna kwota kredytu, jaką będzie mogło otrzymać gospodarstwo rolne.
Wyższa maksymalna kwota kredytu preferencyjnego
Zmieniono wysokość oraz sposób ustalania limitów kredytowych. Podwyższono maksymalną kwotę kredytu dla gospodarstw rolnych do wysokości 5 mln zł, a przy ustalaniu kwoty kredytu uwzględnia się nie spłacone kredyty w kwotach, w jakich zostały udzielone po dniu 31 grudnia 2014 r., przy czym nie uwzględnia się kredytów preferencyjnych udzielonych do dnia 31 grudnia 2014 r. oraz po dniu 31 grudnia 2014 r. z linii K01 i K02.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, udzielanie kredytów preferencyjnych będzie ograniczone do mikro- małych i średnich przedsiębiorstw. Pomoc dużym przedsiębiorstwom będzie możliwa do stosowania po notyfikacji Komisji Europejskiej, z wyłączeniem pomocy udzielanej na zasadach de minimis.
Efekt zachęty - najpierw wniosek o kredyt, a potem realizacja inwestycji
W zasadach udzielania kredytów preferencyjnych wprowadzonych zostanie kilka istotnych zmian wynikających przede wszystkim z konieczności dostosowania krajowych warunków udzielania pomocy do przepisów Unii Europejskiej.
Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie do zasad udzielania kredytów warunku, zgodnie z którym pomoc może być udzielona jeżeli wywołuje ona efekt zachęty, co oznacza, że prace nad danym projektem lub odpowiednie działania nie mogą rozpocząć się wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o kredyt. Przez rozpoczęcie prac nad danym projektem lub odpowiednich działań należy rozumieć rozpoczęcie działań lub prac budowlanych związanych z inwestycją lub pierwsze prawnie wiążące zobowiązanie do zamówienia urządzeń lub usług lub wszelkie inne zobowiązanie, które sprawia, że projekt lub działanie jest nieodwracalne, w zależności od tego, które z wymienionych wydarzeń nastąpiło wcześniej. Zakupu gruntów i prac przygotowawczych, takich jak uzyskanie zezwoleń i przeprowadzenie analiz wykonalności, nie uznaje się za rozpoczęcie realizacji projektu lub działania. W przypadku kredytów „klęskowych” oraz kredytów z dopłatami do oprocentowania stosowanymi jako pomoc de minimis efekt zachęty nie obowiązuje.
Kumulowanie pomocy
Istotną zmianą jest również możliwość kumulowania pomocy w formie dopłat do oprocentowania i częściowej spłaty kapitału z inną pomocą państwa w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych. Oznacza to, że zasady udzielania kredytów preferencyjnych dopuszczają przykładowo możliwość sfinansowania budowy obory z wyposażeniem, zakupu maszyn rolniczych czy linii technologicznych z wykorzystaniem różnych programów pomocowych. Warunkiem jest nie przekroczenie intensywności pomocy określonej w przepisach danego programu wsparcia.
Czytaj dalej na następnej stronie...