Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-12-23
-
Globalne zbiory zbóż
2024-12-23 -
Ceny zbóż na giełdach towarowych (8.12.2024)
2024-12-23 -
Unijna produkcja trzody chlewnej
2024-12-23
Poznaj produkty
-
Kultywator Overtop UKF200 BASELIER
2020-10-02 -
System wentylacyjny ciśnieniowy
2012-11-07 -
Zbiornik paliwa i oleju 1200OIL
2013-12-12 -
Traktorek Shibaura P17F 4x4
2011-12-28
MŚ: Do końca kadencji ustawa wrakowa, prawo łowieckie i przepisy dotyczące elektrośmieci
Efektywność energetyczna i działania związane z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych będą priorytetami Ministerstwa Środowiska w najbliższych latach. Chociaż dużo inicjatyw będzie podejmowanych również w pozostałych obszarach. Wśród najpilniejszych zadań jest dokończenie prac nad ustawą wrakową i ustawą o elektrośmieciach. Najważniejszym projektem do końca kadencji będzie nowelizacja gwarantująca odszkodowanie dla rolników za straty spowodowane przez dzikie zwierzęta.
Efektywność energetyczna i ograniczenie emisji gazów
– Paleta naszych działań jest bardzo szeroka, ale naszym priorytetem w najbliższych latach będzie efektywność energetyczna i działania związane z ograniczeniem emisji gazów – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Maciej Grabowski, minister środowiska.
Jak zapewnia minister, programy wsparcia oferowane przez resort środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są odpowiedzią na potrzeby rynku. Grabowski przekonuje, że pomiędzy władzami centralnymi, samorządami a beneficjentami z sektora prywatnego jest prowadzona intensywna wymiana informacji.
Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie wyznaczonych przez prawo unijne i krajowe celów w zakresie ochrony środowiska. Jak wyjaśnia Grabowski, beneficjenci wskazują ministerstwu oraz NFOŚiGW możliwości, a organy centralne współfinansują inicjatywy.
W odpowiedzi na potrzeby rynku powstały programy priorytetowe w 26 obszarach. Grabowski tłumaczy, że obejmują one niemal wszystkie ważne zagadnienia środowiskowe. Dofinansowywane są m.in. budowa oczyszczalni ścieków czy sieci kanalizacyjnych, redukcja zanieczyszczeń powietrza, wzrost efektywności energetycznej czy wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
– Te działania są bardzo różnorakie i skierowane do różnych beneficjentów. To nie są tylko samorządy lokalne, chociaż one są bardzo ważnymi partnerami, lecz także przedsiębiorcy, którzy mogą sięgać po te środki, żeby współfinansować np. swoje filtry w kominach – podkreśla Grabowski.
Czytaj dalej na następnej stronie...