Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-12-23
-
Globalne zbiory zbóż
2024-12-23 -
Ceny zbóż na giełdach towarowych (8.12.2024)
2024-12-23 -
Unijna produkcja trzody chlewnej
2024-12-23
Poznaj produkty
-
Owijarka bel Z577 – samozaładowcza
2016-01-08 -
Wały do pługów Partner I Wał campbell EXPOM
2016-04-28 -
Wał uprawowy MAXIMUS
2014-04-04 -
Kosiarko-rozdrabniarka Kverneland FRD
2015-01-15 -
Zestaw naprawczy Ursus C-360 Oryginał
2011-01-20
MŚ: Do końca kadencji ustawa wrakowa, prawo łowieckie i przepisy dotyczące elektrośmieci
Efektywność energetyczna i działania związane z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych będą priorytetami Ministerstwa Środowiska w najbliższych latach. Chociaż dużo inicjatyw będzie podejmowanych również w pozostałych obszarach. Wśród najpilniejszych zadań jest dokończenie prac nad ustawą wrakową i ustawą o elektrośmieciach. Najważniejszym projektem do końca kadencji będzie nowelizacja gwarantująca odszkodowanie dla rolników za straty spowodowane przez dzikie zwierzęta.
Poza dofinansowywaniem inwestycji resort stara się również wpływać na poprawę jakości środowiska naturalnego poprzez prawodawstwo. Resort liczy na to, że jeszcze przed końcem kadencji uda się zakończyć prace nad kilkoma ważnymi projektami.
Odszkodowania dla rolników za zniszczenia spowodowane przez dziką zwierzynę
Najważniejszym z nich – według Grabowskiego – jest zmiana prawa gwarantująca odszkodowania dla rolników za zniszczenia spowodowane przez dziką zwierzynę. Nowelizacja ma też dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że tworzenie obwodów łowieckich i organizacja polowań na gruntach prywatnych bez zgody ich właścicieli narusza prawo własności. Projekt budzi dużo kontrowersji.
Grabowski ma nadzieję, że uda się osiągnąć kompromis, który m.in. zagwarantuje rolnikom odszkodowania oraz przyspieszy proces szacowania strat.
– Wydaje mi się, że ci rolnicy mają prawo do tego, żeby mieć zapewnione odszkodowanie. Dlatego bardzo mi zależy na tym, żeby projekt w podobnym kształcie do tego, który przedstawiliśmy parlamentowi, został ostatecznie przez Sejm przyjęty – mówi Grabowski.
Ustawa o elektrośmieciach i ustawa wrakowa
Dodaje, że resort będzie jeszcze w tej kadencji chciał przeprowadzić przez Sejm ustawę o elektrośmieciach. Ma ona zwiększyć poziom sprzętu elektronicznego, który podlega utylizacji. Za niewypełnianie unijnych norm Polsce grożą kary. Ustawą zajmuje się specjalnie powołana do tego podkomisja sejmowa.
Trzecią istotną sprawą jest tzw. ustawa wrakowa, czyli przepisy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W ubiegłym tygodniu do projektu swoje uwagi zgłosili senatorowie, na najbliższym posiedzeniu zajmie się nimi Sejm. Zgodnie z założeniami resortu nowelizacja ma ograniczyć szarą strefę w recyklingu pojazdów.