Eksport drobiu
W 2016 r. eksport mięsa drobiu z UE wzrośnie aż o 10% do rekordowych 1,48 mln ton. W 2017 r. wysyłki drobiu z UE zwiększą się prawdopodobnie już tylko o 2% do 1,51 mln ton, ze względu na silną konkurencję na rynkach zagranicznych ze strony dostawców brazylijskich i amerykańskich. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku unijny eksport drobiu wzrósł o 8%.
Największymi unijnymi eksporterami drobiu do krajów trzecich są obecnie Holandia, Francja i Polska, a główne rynki zbytu to RPA, Benin, Arabia Saudyjska, Hongkong i Filipiny. Największy wzrost zanotowano w kierunku RPA o 44%, a zadecydowała o tym informacja o możliwości wprowadzenia przez tamtejsze władze w niedługim czasie środków ochronnych w imporcie unijnego drobiu.
Zastosowanie tych restrykcji może znacznie obniżyć unijny eksport drobiu do RPA na korzyść dostawców z USA, którzy zaczęli w tym roku wykorzystywać nowy kontyngent importowy RPA na 65 tys. ton elementów kurcząt z kością. Wysyłki drobiu z UE do Beninu obniżyły się o 17% z uwagi na obawy dotyczące reeksportu towarów unijnych do Nigerii przez Benin.
Zmniejszył się w tym roku również unijny eksport drobiu do Arabii Saudyjskiej o 12%, co jest spowodowane konkurencją brazylijskich produktów na tym rynku. Unijny import drobiu wzrośnie prawdopodobnie w tym roku o 5% do 900 tys. ton, a w 2017 r. zwiększy się o 2% do 912 tys. ton. Największymi dostawcami będą Brazylia, Tajlandia i Ukraina.
Ceny drobiu
Od października 2015 r. ceny drobiu w UE są relatywnie niskie i pozostają poniżej poziomu 185 EUR/100 kg. We wrześniu br. notowania spadły do 175 EUR/100 kg z uwagi na obfitą podaż i były o 7% niższe od ubiegłorocznych. Największe spadki cen w skali roku miały miejsce w Irlandii o 46%, we Włoszech o 19%, Portugalii o 12%, Polsce, Holandii i Hiszpanii – po 10%. Ceny polskich kurcząt stanowiły 68% średniej unijnej i były jednymi z najtańszych w całym ugrupowaniu.