W dniu 23 czerwca 2016r nasze Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu w szkoleniu połączonym z praktycznymi warsztatami uczestniczyło przeszło 30 doradców z całej Polski.
Otwarcia szkolenia dokonał Dyrektor CDR Radom dr inż. Henryk Skórnicki. Mówił o nowych wyzwaniach dla doradztwa oraz potrzebie szkoleń i wzrastającej roli doradztwa technologicznego. Podkreślił, że w dobie przejmowania przez doradztwo świadczenia usług doradczych w zakresie realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin, ścisła współpraca między instytutami badawczymi i jednostkami doradztwa jest niezbędna. Transfer wiedzy jest potrzebny i dobrze służy bezpośrednio w praktyce przy prowadzeniu monitoringu i zaleceniach optymalnego zwalczania agrofagów.
Pierwszy z prelegentów Pan dr Krzysztof Klamkowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach wskazał na konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby wodne roślin uprawnych. Jest to bardzo zasadne, ponieważ rolnictwo wykorzystuje 69% wody, a stres wodny jest jednym z najważniejszych czynników ograniczających plonowanie.
W dalszej części spotkania wystąpili przedstawiciele Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach.
Pan prof. dr hab. Jerzy Grabiński, przedstawił szeroko integrowaną technologię produkcji zbóż bez wykorzystywania przemysłowych środków produkcji oraz różne jej aspekty w zależności od sposobu uprawy roli i użytkowania ziarna. Interesująco mówił również o możliwości stosowania niekonwencjonalnych metod zwalczania agrofagów w zasiewach zbóż i gryki
Ciąg dalszy na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/Centrum Doradztwa Rolniczego/Andrzej Dominik foto:
Centrum Doradztwa Rolniczego