W dniu 23 czerwca 2016r nasze Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu w szkoleniu połączonym z praktycznymi warsztatami uczestniczyło przeszło 30 doradców z całej Polski.
Natomiast Pan prof. dr hab. Jerzy Księżak z uwagi na rosnący udział zbóż w strukturze zasiewów zalecał zwrócenie większej uwagi na zalety roślin strączkowych. Omówił wiele zasad agrotechniki roślin motylkowych oraz poruszył praktyczny aspekt udziału w płodozmianie oraz znaczący pozytywny ich wpływ na glebę i inne rośliny. Nakreślił też aspekt znaczenia gospodarczego i walorów przyrodniczo-ekonomicznych, jakie odgrywają rośliny strączkowe i możliwość produkcji białka paszowego w Polsce.
W dniu 24.06.2016r doradcy mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez pracowników Instytutu Ochrony Roślin. Praktyczne warsztaty odbyły się na polach produkcyjnych w okolicach Radomia oraz Pokazowego Gospodarstwa Ekologicznego w Chwałowicach. Głównym celem spotkania było zapoznanie doradców z metodami prowadzenia obserwacji, praktycznej identyfikacji chorób i szkodników roślin uprawnych oraz określenia progów szkodliwości i stadium optymalnego ich zwalczania w integrowanej ochronie roślin. Zajęcia dotyczące chorób roślin uprawnych były prowadzone przez prof. dr hab. Marka Korbasa. Szczególne zainteresowanie uczestników budziły objawy i rozpoznawanie chorób.
Bardzo dużo wiadomości natomiast na temat szkodników roślin uprawnych przedstawił Pan prof. dr hab. Paweł Bereś. Wiele pytań ze strony doradców było bardzo szczegółowych i dotyczyło oprócz rozpoznawania również praktycznego polowego określenia poziomu szkodliwości i momentu rozpoczęcia zwalczania agrofaga.
źródło: Gospodarz.pl/Centrum Doradztwa Rolniczego/Andrzej Dominik foto:
Centrum Doradztwa Rolniczego