Koniunktura w gospodarstwach rolnych. Lepsze perspektywy na 2017 r.

W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w II półroczu 2016 r., jak i bieżąca (grudzień 2016 r.) koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych, kształtowały się niekorzystnie (biorąc pod uwagę salda odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych, opłacalności produkcji rolniczej oraz popytu na produkty rolne). Jednocześnie utrzymywała się, odnotowana w II półroczu 2015 r., tendencja wzrostu ocen pozytywnych. Optymistyczne natomiast były prognozy na I półrocze 2017 r. dotyczące sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego i zapotrzebowania na produkty rolne.

Koniunktura w gospodarstwach rolnych. Lepsze perspektywy na 2017 r.
Biorąc pod uwagę ukierunkowanie produkcyjne gospodarstw rolnych, optymistyczne opinie wyrażali rolnicy specjalizujący się w produkcji zwierzęcej. Przewagę opinii pozytywnych nad negatywnymi w ocenie sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego, zapotrzebowania na produkty rolne i opłacalności produkcji rolniczej odnotowano w przypadku gospodarstw specjalizujących się w chowie bydła mlecznego i rzeźnego. Wśród użytkowników gospodarstw nastawionych na produkcję roślinną, opinie o poprawie ogólnej sytuacji gospodarstwa, opłacalności produkcji i popycie wyrażali rolnicy specjalizujący się w uprawie rzepaku i rzepiku.
 
Źródła finansowania i wydatki
 
W 2016 r. – około 95% ogółu gospodarstw rolnych przy prowadzeniu działalności rolniczej korzystało ze środków własnych, ponad 70% ze środków unijnych, z tego płatności bezpośrednie stanowiły źródło dochodu dla blisko 63% podmiotów. Wśród ogółu gospodarstw, ponad 13% korzystało z kredytów, w tym prawie 9% z kredytów preferencyjnych dla rolnictwa.
 
W 2016 r. w ponad 52% (wzrost o 1,8% w porównaniu do 2015 r.) badanych gospodarstw rolnych dokonywano inwestycji związanych z prowadzeniem działalności rolniczej, a w kolejnych 12 miesiącach 2017 r., zgodnie z deklaracjami rolników, odsetek takich gospodarstw utrzyma się na zbliżonym poziomie (w stosunku do 2015 r. wzrost o ok. 7%). Wśród użytkowników, którzy sygnalizowali prowadzenie inwestycji, 31,1% wskazało na wzrost wydatków inwestycyjnych w ostatnich 12 miesiącach. W tych gospodarstwach również przeważają (o 27,2 p. proc.) opinie o wzroście nakładów na inwestycje w najbliższych 12 miesiącach nad opiniami przeciwnymi.
 
Czynniki sprzyjające i ograniczające rozwój gospodarstw rolnych
 
W 2016 r. użytkownicy gospodarstw rolnych wskazywali dopłaty unijne, analogicznie jak w latach poprzednich, jako najważniejszy czynnik sprzyjający rozwojowi gospodarstw rolnych.
 
Należy przy tym zauważyć, że w opinii blisko 37% respondentów nie wystąpiły żadne czynniki wspomagające rozwój gospodarstw rolnych.
 
Największe bariery, na jakie napotykali rolnicy chcący rozwijać produkcję rolniczą dotyczyły zbyt niskich cen wytwarzanych produktów rolnych, zbyt wysokich cen środków produkcji, a także niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Badaniem koniunktury zostały objęte gospodarstwa rolne osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz wylosowana próba gospodarstw indywidualnych (25,5 tys.) o wielkości ekonomicznej powyżej 4 tys. euro.

 


Tagi:
źródło: