Koniunktura w gospodarstwach rolnych. Lepsze perspektywy na 2017 r.

W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w II półroczu 2016 r., jak i bieżąca (grudzień 2016 r.) koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych, kształtowały się niekorzystnie (biorąc pod uwagę salda odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych, opłacalności produkcji rolniczej oraz popytu na produkty rolne). Jednocześnie utrzymywała się, odnotowana w II półroczu 2015 r., tendencja wzrostu ocen pozytywnych. Optymistyczne natomiast były prognozy na I półrocze 2017 r. dotyczące sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego i zapotrzebowania na produkty rolne.

Koniunktura w gospodarstwach rolnych. Lepsze perspektywy na 2017 r.
Blisko 19% respondentów stwierdziło, że prowadzenie produkcji rolniczej jest opłacalne. Byli to użytkownicy gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 15 ha użytków rolnych, prowadzący produkcję zwierzęcą, w szczególności specjalizujący się w chowie bydła mlecznego i rzeźnego oraz drobiu nieśnego. Bardzo pesymistyczni w swoich ocenach byli natomiast rolnicy specjalizujący się w chowie drobiu rzeźnego, gdzie przewaga opinii negatywnych nad pozytywnymi wynosiła 29,6 p. procentowych. Wśród rolników dominowały negatywne opinie o opłacalności produkcji owoców, warzyw gruntowych, ziemniaków oraz zbóż.
 
Popyt na produkty rolne
 
W porównaniu do wyników poprzedniej edycji badania respondenci byli mniej pesymistyczni w ocenie bieżącego popytu na wytwarzane w ich gospodarstwach produkty rolne (minus 27,2 p. proc. w grudniu wobec minus 38,6 p. proc. w czerwcu 2016 r.). Blisko 68% rolników uznała popyt za wystarczający, zgodny z ich oczekiwaniami. Jedynie 2,6% stwierdziło, że popyt kształtuje się na poziomie powyżej ich oczekiwań, wobec 29,8% respondentów, którzy wskazali, że popyt jest niewystarczający. Negatywne opinie dotyczyły wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych niezależnie od wielkości gospodarstwa i kierunku prowadzonej produkcji. Najbardziej niezadowoleni z popytu na produkty rolne byli rolnicy prowadzący plantacje drzew i krzewów owocowych, uprawy warzyw gruntowych i ziemniaków, a także hodowcy drobiu rzeźnego i świń.
 
Prognoza sytuacji gospodarstw rolnych
 
W opinii rolników w I półroczu 2017 r. należy spodziewać się poprawy sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych i popytu na produkty rolne wytwarzane w ich gospodarstwach. Wśród rolników nadal przeważały niekorzystne opinie o opłacalności produkcji rolniczej w najbliższym półroczu, należy jednak zwrócić uwagę, że przewaga opinii negatywnych nad pozytywnymi zmniejszyła się z 16,3 p. proc. w czerwcu, do 1,2 p. proc. w grudniu 2016 r. Najbardziej o swoją przyszłość obawiają się, podobnie jak w poprzedniej edycji badania, użytkownicy gospodarstw prowadzących plantacje drzew i krzewów owocowych oraz chów drobiu rzeźnego.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: