Zmiany w koniunkturze w II półroczu 2016 r.
Jak podkreśla GUS, ocena opłacalności produkcji rolniczej była najmniej pesymistyczna w zestawieniu z wynikami wszystkich poprzednich edycji badania. W przypadku sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego oraz zapotrzebowania na produkty rolne oceny były najmniej pesymistyczne w okresie, odpowiednio 2 lat (XII 2014 – XII 2016) oraz 3,5 roku (VI 2013 – XII 2016).
Pozytywne opinie rolników dotyczyły prognozowanych zmian sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych i popytu na produkty rolne w I półroczu 2017 r.
Najkorzystniej sytuację ogólną gospodarstw rolnych, jak również opłacalność produkcji rolniczej w II półroczu 2016 r. oceniali rolnicy prowadzący chów bydła, w szczególności bydła mlecznego. Najwięcej negatywnych opinii wyrażali producenci prowadzący plantacje drzew i krzewów owocowych, a także producenci warzyw gruntowych.
Diagnoza bieżącej sytuacji gospodarstw rolnych
Bieżąca sytuacja ogólna gospodarstwa rolnego
Ponad 87% rolników uznało bieżącą (grudzień 2016 r.) sytuację ogólną swoich gospodarstw rolnych jako normalną, jak na tę porę roku lub dobrą. Należy zauważyć, że analogicznie jak w poprzedniej edycji badania, przewaga opinii o złej sytuacji gospodarstw rolnych nad opiniami przeciwnymi nadal zmniejszała się i wynosiła tylko 0,7 p. proc., wobec 11,6 p. proc. w czerwcu 2016 r.
Optymistyczne opinie wyrażali użytkownicy gospodarstw o powierzchni od 10 do 100 ha użytków rolnych, prowadzący produkcję zwierzęcą, w szczególności specjalizujący się w chowie bydła rzeźnego i mlecznego, a także hodowcy świń. Dodatnie saldo odpowiedzi (przewaga opinii pozytywnych nad negatywnymi) odnotowano również w przypadku gospodarstw prowadzących uprawy buraków cukrowych. Z analizy odpowiedzi wynika, że najgorzej swoją sytuację (ujemne saldo odpowiedzi) oceniali rolnicy prowadzący plantacje drzew i krzewów owocowych oraz hodowcy drobiu rzeźnego.
Opłacalność produkcji rolniczej
Rolnicy negatywnie ocenili bieżącą (grudzień 2016 r.) opłacalność produkcji rolniczej, jednak saldo odpowiedzi nadal poprawiało się i wynosiło minus 2,5 p. proc., wobec minus 19,4 p. proc. w czerwcu 2016 r. Najbardziej pesymistyczni, podobnie jak w ocenie sytuacji ogólnej, byli użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną.
Czytaj dalej na następnej stronie...