Koniunktura w gospodarstwach rolnych. Lepsze perspektywy na 2017 r.

W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w II półroczu 2016 r., jak i bieżąca (grudzień 2016 r.) koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych, kształtowały się niekorzystnie (biorąc pod uwagę salda odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych, opłacalności produkcji rolniczej oraz popytu na produkty rolne). Jednocześnie utrzymywała się, odnotowana w II półroczu 2015 r., tendencja wzrostu ocen pozytywnych. Optymistyczne natomiast były prognozy na I półrocze 2017 r. dotyczące sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego i zapotrzebowania na produkty rolne.

Koniunktura w gospodarstwach rolnych. Lepsze perspektywy na 2017 r.
Zmiany w koniunkturze w II półroczu 2016 r.
 
Jak podkreśla GUS, ocena opłacalności produkcji rolniczej była najmniej pesymistyczna w zestawieniu z wynikami wszystkich poprzednich edycji badania. W przypadku sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego oraz zapotrzebowania na produkty rolne oceny były najmniej pesymistyczne w okresie, odpowiednio 2 lat (XII 2014 – XII 2016) oraz 3,5 roku (VI 2013 – XII 2016).
 
Pozytywne opinie rolników dotyczyły prognozowanych zmian sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych i popytu na produkty rolne w I półroczu 2017 r.
 
Najkorzystniej sytuację ogólną gospodarstw rolnych, jak również opłacalność produkcji rolniczej w II półroczu 2016 r. oceniali rolnicy prowadzący chów bydła, w szczególności bydła mlecznego. Najwięcej negatywnych opinii wyrażali producenci prowadzący plantacje drzew i krzewów owocowych, a także producenci warzyw gruntowych.
 
Diagnoza bieżącej sytuacji gospodarstw rolnych
 
Bieżąca sytuacja ogólna gospodarstwa rolnego
 
Ponad 87% rolników uznało bieżącą (grudzień 2016 r.) sytuację ogólną swoich gospodarstw rolnych jako normalną, jak na tę porę roku lub dobrą. Należy zauważyć, że analogicznie jak w poprzedniej edycji badania, przewaga opinii o złej sytuacji gospodarstw rolnych nad opiniami przeciwnymi nadal zmniejszała się i wynosiła tylko 0,7 p. proc., wobec 11,6 p. proc. w czerwcu 2016 r.
 
Optymistyczne opinie wyrażali użytkownicy gospodarstw o powierzchni od 10 do 100 ha użytków rolnych, prowadzący produkcję zwierzęcą, w szczególności specjalizujący się w chowie bydła rzeźnego i mlecznego, a także hodowcy świń. Dodatnie saldo odpowiedzi (przewaga opinii pozytywnych nad negatywnymi) odnotowano również w przypadku gospodarstw prowadzących uprawy buraków cukrowych. Z analizy odpowiedzi wynika, że najgorzej swoją sytuację (ujemne saldo odpowiedzi) oceniali rolnicy prowadzący plantacje drzew i krzewów owocowych oraz hodowcy drobiu rzeźnego.
 
Opłacalność produkcji rolniczej
 
Rolnicy negatywnie ocenili bieżącą (grudzień 2016 r.) opłacalność produkcji rolniczej, jednak saldo odpowiedzi nadal poprawiało się i wynosiło minus 2,5 p. proc., wobec minus 19,4 p. proc. w czerwcu 2016 r. Najbardziej pesymistyczni, podobnie jak w ocenie sytuacji ogólnej, byli użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: