Innowacja
Tak jak cyfrowa technologia zrewolucjonizowała dostęp do usług finansowych dla osób niezamożnych, tak rosnący dostęp do telefonii komórkowej oraz wykorzystanie połączeń szerokopasmowych znacząco poszerzają dostęp do informacji rynkowej oraz usług w zakresie doradztwa rolniczego. Dostęp do nowych technologii na obszarach wiejskich pomaga rolnikom w zrozumieniu zasad rynkowych. Mogą się oni również zapoznać z technologiami rolnictwa precyzyjnego, dzięki czemu uczą się w zrównoważony sposób zużywać wodę i nawozy w celu zwiększenia plonów.
Wnioski
Trendy makroekonomiczne i innowacyjny postęp technologiczny, w połączeniu z inwestycjami sektora prywatnego oraz państwowymi inicjatywami w zakresie polityki publicznej, które w ostatnich latach przyczyniły się do wyraźnego wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego w państwach rozwijających się, powinny wspierać jego dalszą poprawę w perspektywie krótkoterminowej.
Tym niemniej, wzrost demograficzny, niedobory zasobów i zmiana klimatu stanowią bardzo duże ryzyko dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego w perspektywie długoterminowej. Rządy, organizacje pozarządowe i sektor prywatny wspólnie starają się osiągnąć najnowsze cele Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, ukierunkowane na zlikwidowanie głodu na świecie, równomiernie zwiększanie produkcji oraz ochronę zasobów naturalnych. Równolegle powinien być kontynuowany nacisk na inwestycje. Ukierunkowanie na innowacyjne zwiększanie potencjału produkcyjnego zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym sprawi, że świat będzie w stanie wyżywić się w przyszłości.
O Światowym Indeksie Bezpieczeństwa Żywnościowego (GFSI)
Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego (Global Food Security Index) jest dynamicznym ilościowo i jakościowo modelem złożonym z ponad 28 wskaźników, pozwalających zmierzyć czynniki decydujące o bezpieczeństwie żywnościowym na świecie. Narzędzie bada na bieżąco osiągalność cenową, dostęp do żywności oraz jej jakość i bezpieczeństwo w 109 krajach rozwiniętych i rozwijających się. Wykorzystuje do tego dane m.in. z ONZ, MFW, FAO, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Banku Światowego. Bezpieczeństwo żywnościowe jest definiowane jako stan, w którym ludzie, niezależnie od ich statusu materialnego, społecznego i ekonomicznego, mają dostęp do wystarczającej ilości pełnowartościowej żywności, która zaspokoi ich potrzeby żywieniowe, niezbędne do aktywnego i zdrowego życia (według definicji ustalonej w 1996 roku podczas World Food Summit). Indeks został opracowany na zlecenie firmy DuPont przez Economist Intelligence Unit (EIU) w 2012 roku.