| Autor: redakcja1

Niedobory zasobów i zmiana klimatu stanowią bardzo duże ryzyko dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego

Dostęp do nowych technologii, partnerstwa publiczno-prywatne i programy wspierające są kluczowymi czynnikami wpływającymi na poprawę bezpieczeństwa żywnościowego.

Niedobory zasobów i zmiana klimatu stanowią bardzo duże ryzyko dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego
W 2015 roku wielu rolników zmagało się z klęską suszy
Na co zwrócić uwagę w 2016 roku?

Demografia
 
Naukowcy szacują, że do 2050 roku liczba ludności na świecie wzrośnie o 20 procent. Równocześnie potrzeby konsumpcji produktów zbożowych, zwłaszcza pszenicy, wzrosną o 60 procent. Tymczasem uprawy zbóż na świecie są zagrożone z powodu wzrostu temperatur i zmniejszającej się powierzchni gruntów ornych. Ceny żywności pozostają podatne na wahania, zwłaszcza te spowodowane niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, mającymi znaczny wpływ na produkcję żywności.

Urbanizacja

 
Ponad połowa ludzi na świecie żyje w miastach, a w nadchodzących dekadach można się spodziewać wzrostu tej liczby do dwóch trzecich. Urbanizacja będzie miała znaczny wpływ na państwowe i lokalne systemy dystrybucji żywności. Wzrost demograficzny już teraz ma negatywny wpływ na życie wielu społeczności, a postępująca urbanizacja stanowi krytyczny punkt dla bezpieczeństwa żywnościowego państw o niskim dochodzie, gdzie zarówno finansowy jak i fizyczny dostęp do żywności już jest ograniczony. Rozwój miast ma również wpływ na zasoby wody i energii.

Makroekonomia
 
Ceny ropy mają wpływ na koszty związane z produkcją żywności, zwłaszcza na koszty transportu. Obecnie ceny ropy mają tendencję do spadków, a wysokie i wciąż rosnące zapasy tego surowca, uwydatnione dodatkowo przez zniesienie wprowadzonych przez Stany Zjednoczone sankcji na Iran, zniżyły cenę baryłki do 30 dolarów. Pomimo że nieznaczny wzrost ceny jest przewidywany w 2016 roku, prognozy nie zapowiadają wysokiej średniej ceny.  Perspektywy dla kluczowych produktów żywnościowych pozostają pozytywne. Przewiduje się, że konsumpcja pszenicy wzrośnie o 1,5 proc. do 717 mln ton na przełomie lat 2015 i 2016, chociaż zapasy tego zboża wciąż są spore, a światowa podaż pszenicy jest większa od popytu na nią.  Obecne fundamenty rynkowe takie jak silny dolar, względnie silna amerykańska gospodarka oraz ekonomiczna niepewność większości importerów, takich jak Chiny, wskazują na kontynuację trendu związanego z dalszym spadkiem cen żywności na większości rynków (przynajmniej w najbliższej przyszłości).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: