| Autor: redakcja3

Czerwcowe Posiedzenie Prezydiów Copa-Cogeca

27 i 28 czerwca br. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydiów Komitetów Copa-Cogeca. W posiedzeniu tym wziął udział Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Julian Sierpiński.

Czerwcowe Posiedzenie Prezydiów Copa-Cogeca
Podczas dwudniowego posiedzenia omówione zostały głównie następujące punkty: wymiana opinii z p. Dacianem Cioloşem, komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, na temat zaawansowania reformy WPR, wymiana opinii na temat wniosków z posiedzenia Rady w Luksemburgu 24-26 czerwca br., dotyczącego reformy WPR.
 
Uczestnicy spotkania zostali poinformowani, że w dn. 26 czerwca 2013 r. trzy instytucje osiągnęły częściowe porozumienie polityczne w sprawie reformy WPR. Następnie, w dn. 27 czerwca, osiągnięto częściowe porozumienie polityczne w sprawie WRF. W oparciu o porozumienie w sprawie WPR z dn. 26 czerwca Komisja opracuje tekst prawny, który nie zostanie jednak sfinalizowany przed podjęciem porozumienia co do nierozstrzygniętych kwestii. Prawdopodobnie będzie on dostępny we wszystkich językach dopiero w sierpniu/wrześniu. Następnie odbędzie się formalne głosowanie w COM AGRI. Cały pakiet (WPR i WRF) wymaga poparcia zarówno przez COM AGRI, jak i na sesji plenarnej PE, zanim zostanie przedstawiony Radzie. Rada musi zatwierdzić dokument, aby mógł on wejść w życie. Jednocześnie już od pewnego czasu Komisja opracowuje akty delegowane i wykonawcze. Wiele istotnych elementów znajdzie się w aktach delegowanych, co oznacza, że należy je uważnie obserwować. Po oficjalnym zatwierdzeniu nowa WPR wejdzie w pełni w życie w 2015 r., przy zachowaniu okresu przejściowego w 2014 r. Ponadto, w dn. 27 czerwca 2013 r. osiągnięto porozumienie w sprawie WRF, niemniej jasne jest, że kwestie związane z WPR pozostały w nawiasie. COM AGRI zażądała, aby cztery kwestie - pułapy, elastyczność między filarami, zewnętrzna konwergencja i rezerwa kryzysowa - omówiono w ramach negocjacji trójstronnych na temat rolnictwa. Niemniej jednak, wszelkie zmiany dot. zewnętrznej konwergencji i rezerwy kryzysowej mogłyby pociągnąć za sobą zachwianie delikatnej równowagi co do podziału funduszy pomiędzy państwami członkowskimi, wypracowanej przez głowy państw i rządów w lutym 2013 r. Dlatego też istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wprowadzenia zmian w tych dwóch kwestiach. Jasne jest jednak, że Rada może zgodzić się na negocjacje w sprawie elastyczności pomiędzy filarami WPR i pułapów. Zmiany w tych kwestiach wpłynęłyby na podział funduszy pomiędzy między 1. i 2. filarem, aczkolwiek nie zmieniłyby ogólnego finansowania WPR w poszczególnych państwach członkowskich. W związku z powyższym negocjacje będą kontynuowane w trakcie prezydencji litewskiej.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: