Jeśli chodzi o punkt dotyczący zaleceń Copa-Cogeca dla przyszłej unijnej polityki sektora mleczarskiego po 2015 r., uczestnicy posiedzenia zostali poinformowani, że zalecenia te opierają się na następujących założeniach: narzędzia zarządzania rynkiem będą zabezpieczone w przyszłości, z możliwością ich dostosowania, w celu zwiększenia ich skuteczności oraz pakiet mleczny nie zostanie ponownie otwarty.
Wszystkie te zalecenia należy rozważyć w kontekście porozumienia po WPR. Przyszła unijna polityka sektora mleczarskiego powinna doprowadzić do osiągnięcia trzech następujących celów: łagodzenia skutków ekstremalnych wahań, zapewnienia wyższych dochodów producentom mleka i utrzymania produkcji w całej Unii Europejskiej, aby zachować żywotność obszarów wiejskich oraz zwiększyć konkurencyjność gospodarstw rolnych.
Na szczeblu unijnym aktualnie analizuje się opcje dla polityki sektora mleczarskiego po zniesieniu kwot. Komisja Europejska zgłębi się w ten temat a następnie przedstawi wyniki badań nad dalszym rozwojem unijnej polityki po zniesieniu kwot mlecznych w 2015 r. Badania te skupią się nie tylko na bilansie rynkowym, lecz również na konkurencyjności, wskazując na czynniki wywierające na nie wpływ. Poruszą one również kwestie zrównoważonej produkcji mleka oraz jej społecznego i gospodarczego udziału w rozwoju obszarów wiejskich, w tym obszarów wrażliwych. Ponadto, prognozy rynkowe wydają się być korzystne, gdyż najprawdopodobniej zwiększy się eksport z UE ze względu na wzrost popytu na świecie spowodowany rosnącą liczbą ludności i zmianą nawyków żywieniowych.
Podczas posiedzenia Prezydium poruszono również temat kandydatury do Copa-Cogeca rumuńskiej organizacji PRO AGRO, która zostanie oficjalnie przyjęta z dniem 1 września br.
Jeśli chodzi o wybory nowej Prezydencji Copa-Cogeca, Pan Sekretarz Generalny Pekka Pesonen poinformował, że kolejne wybory odbędą się na kolejnym posiedzeniu Prezydiów, 19 i 20 września br., a ewentualne kandydatury można nadsyłać do 5 września br.
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli