W Unii Europejskiej, u liczącego się światowego producenta i eksportera zbóż, produkcja jest oceniana na poziomie 292 mln ton, a zatem wyższym o 4% niż w 2020 r.
Większe niż przed rokiem zasoby zbóż, przy wzroście zużycia o 1,5%, do 267 mln ton oraz dużej konkurencji na rynkach zagranicznych, m.in. ze strony krajów WNP, przyczynią się tylko do nieznacznej zwyżki wysyłki ziarna z rynku unijnego.
W Polsce w 2021 r. (według wstępnego szacunku GUS) areał zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniósł 6,3 mln ha i był niższy o 1% niż przed rokiem. Straty zimowe i wiosenne w uprawach zbóż ozimych były nieznaczne, ale chłodne dni wiosną oraz niedobór opadów w trakcie wegetacji w niektórych rejonach kraju ograniczyły potencjał plonowania.
Wstępnie GUS ocenił, że tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami, ale bez kukurydzy, prosa i gryki mogą ukształtować się w granicy 27,4 mln ton względem 28,6 mln ton w 2020 r., a więc niższym o 4%.
Zbiory pszenicy oceniono na 12,3 mln ton w odniesieniu do 12,6 mln ton w 2020 r. Zbiory żyta mogą zmniejszyć się o 13% do 2,6 mln ton, a pszenżyta – o 11% do 5,5 mln ton.
Pozostałych zbóż może zostać zebrane więcej niż rok temu. Wyższy niż rok wcześniej obszar uprawy kukurydzy może wskazywać na zwiekszenie się zbiorów tego ziarna w 2021 r. W tej sytuacji podaż zbóż ogółem może znacznie przewyższać krajowe zużycie.
źródło: Gospodarz.pl/KOWR foto:
Gospodarz.pl/DK