Handel pszenicą
Jak wynika z szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej w sezonie 2013/2014 globalny handel pszenicą, w tym z pszenicą durum i mąką pszenną, zwiększył się o 15 mln t do 156 mln t z pominięciem handlu wewnątrzunijnego. W związku z tym, przedmiotem handlu międzynarodowego było 22% światowej produkcji, co czyni rynek pszenicy najbardziej umiędzynarodowionym wśród rynków głównych gatunków zbóż.
Dominuje pszenica konsumpcyjna
W globalnym handlu pszenicą dominuje ziarno o jakości konsumpcyjnej. Jak wynika z prognoz Rady w sezonie 2013/2014 był on na poziomie 126 mln t i był o 19 mln t wyższy niż sezon wcześniej. Oznacza to, że cztery na pięć ton eksportowanego ziarna pszenicy miało jakość konsumpcyjną. Po doliczeniu do tej ilości jeszcze pszenicę durum i handel mąką, to okaże się, że niemal 95% wysyłanej pszenicy, to pszenica konsumpcyjna.
Przyczyną bardzo dużej zwyżki zapotrzebowania importowego w minionym sezonie były problemy z jakością w niektórych krajach, w tym głównie w Chinach. Niemały wpływ na taki stan rzeczy także o 12% mniejsza średnia cena w sezonie.
Handel pszenicą paszową na poziomie lokalnym
Udział pszenicy paszowej w handlu jest znacznie niższy niż udział w produkcji lub w zużyciu, a to dlatego, że jej rynek jest mniej umiędzynarodowiony niż rynek pszenicy konsumpcyjnej. Prawdopodobnie duża część zużycia pszenicy na paszę odbywa się na rynku lokalnym, w tym zużywana jest w gospodarstwach, które ziarno wyprodukowały, czy też przerabiana jest w pobliskich zakładach paszowych.
Handel pszenicą w sezonie 2014/2015
Handel w sezonie 2014/2015 powinien nadal być wysoki, choć mniejszy niż w sezonie 2013/2014. Według Rady zmaleje on o 10 mln t do 116 mln t, a to za sprawą mniejszego popytu w niektórych krajach, które w minionym sezonie sprowadzały wyjątkowo dużo, a więc Chiny.
Jednakże więcej jest niewiadomych dotyczących handlu pszenicą paszową. Z jednej strony szacuje się bardzo dużą globalną podaż kukurydzy, ale z drugiej strony z wielu istotnych regionów eksportujących pszenicę płyną informacje o mniejszej jakości i dużej podaży taniego ziarna paszowego.