Ceny zbóż w Polsce
W dniach od 28 lipca do 3 sierpnia 2014 roku rosnąca podaż ziarna z tegorocznych zbiorów przyczyniła się do spadku cen pszenicy i jęczmienia. Z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wynika, że na przełomie lipca i sierpnia za pszenicę konsumpcyjną płacono przeciętnie 669 zł/t, czyli o 1% mniej w ujęciu tygodniowym. Jednocześnie ziarno to było o 13% tańsze niż miesiąc wcześniej oraz o 4% tańsze niż przed rokiem.
W omawianym czasie średnia cena jęczmienia paszowego w Polsce spadła o 1% wobec notowań sprzed tygodnia i wyniosła 545 zł/t. Była także o 13% niższa niż przed miesiącem oraz o 19% niższa niż w tym samym okresie roku poprzedniego.
Natomiast ceny żyta konsumpcyjnego po pięciotygodniowym spadku zwiększyły do 489 zł/t. Oznacza to wzrost w relacji tygodniowej o 1%, ale jednocześnie spadek o 11% w ciągu miesiąca. W odniesieniu do cen sprzed roku żyto było o 21% droższe.
Wzrostowa tendencja cen utrzymuje się w obrębie kukurydzy. Wobec poprzedniego tygodnia notowania tego zboża wzrosły o 1% kształtując się na poziomie 765 zł/t. Przeciętna cena była także o 5% wyższa w relacji miesięcznej, ale w porównaniu z rokiem poprzednim spadła o 9%.
Ceny zbóż na giełdach
W 31. tygodniu 2-14 roku przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej była niższa w ujęciu tygodniowym o 5% i wyniosła 648 zł/t. Nabywców znalazła również pszenica paszowa za 646 zł/t oraz jęczmień paszowy – 525 zł/t.
Z kolei w okresie od 4 do 6 sierpnia 2014 roku na giełdach krajowych odnotowano dalszy spadek średnich ofertowych cen większości zbóż. Niemniej, podrożało, podobnie jak w skupie, żyto konsumpcyjne. Jednocześnie ceny oferowanych zbóż oscylowały w granicach: pszenica konsumpcyjna 640-750 zł/t, pszenica paszowa 560-650 zł/t, żyto konsumpcyjne 525-600 zł/t, jęczmień paszowy 500-590 zł/t i kukurydza 690-780 zł/t.
Rynek zbóż na giełdach zagranicznych
W ostatnich dniach lipca 2014 roku na monitorowanych giełdach zagranicznych przeważały spadki cen zbóż podstawowych. 31 lipca na giełdach Europy Zachodniej notowania pszenicy konsumpcyjnej kształtowały się na poziomie o 4-5% niższym niż przed tygodniem, a na Ukrainie o 1% niższym. Jednocześnie na giełdach w Stanach Zjednoczonych dalszemu obniżeniu uległa pszenica SRW, Nr 2. Ceny pszenicy HRW, Nr 1 utrzymała się natomiast na podobnym poziomie co przed tygodniem.
W relacji tygodniowej, cena jęczmienia paszowego na giełdach w Niemczech obniżyła się o 2%, a we Francji o 4%, natomiast w USA nie uległa zmianie. Z kolei giełdowa cena kukurydzy we Francji była o 4% wyższa niż przed tygodniem, a w Argentynie o – 3%. W tym czasie w Stanach Zjednoczonych cena tego ziarna nieznacznie spadła, bo o 0,2%.