Jak wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 28.04–04.05.2014 r. przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się w granicy 789 zł/t, a więc to o 0,5% mniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 1% więcej niż miesiąc wcześniej. Pszenica konsumpcyjna była jednak o 20% tańsza niż przed rokiem.
Żyto konsumpcyjne średnio w kraju skupowano po 589 zł/t, a więc drożej o 0,3% niż tydzień wcześniej i o 4% niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku żyto konsumpcyjne było jednak o 16% tańsze.
Przeciętna krajowa cena jęczmienia paszowego wyniosła 778 zł/t i była o 1% większa niż w poprzednim tygodniu oraz miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego zboża była o 5% mniejsza niż przed rokiem.
Średnia cena skupu kukurydzy zwiększyła się do 711 zł/t, czyli o 1% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Ziarno to było o 3% droższe niż przed miesiącem, ale o 20% tańsze niż rok wcześniej.
Ceny na giełdach zagranicznych
Na początku maja 2014 r. zmiany cen zbóż na monitorowanych giełdach zagranicznych były różnokierunkowe. W USA za wzrostem cen zbóż podstawowych przemawiała słaba kondycja roślin ozimych, a w szczególności pszenicy HRW. W notowaniu z 2 maja 2014 r. (za FAPA) na giełdzie w USA cena pszenicy HRW, Nr 1 była większa o 7% niż przed tygodniem, a SRW, Nr 2 – o 1%.
W tym czasie na giełdzie w Niemczech cena pszenicy konsumpcyjnej zwiększyła się jedynie o 0,4%. We Francji giełdowa cena tego zboża w ciągu tygodnia zmalała o 1%, a na Ukrainie – o 15%.
Średnia cena jęczmienia paszowego na giełdzie w USA była o 1% wyższa niż przed tygodniem, w Niemczech nie uległa zmianie, a we Francji obniżyła się o 0,5%.
Giełdowa cena kukurydzy we Francji w ciągu tygodnia spadła o 1%, a w USA – o 0,4%. W tym czasie w Argentynie cena tego zboża wzrosła o 3%.