Zbiory zbóż rozpoczęto w trzeciej dekadzie lipca, a powszechnie przeprowadzano w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Notowane w sierpniu opady deszczu uniemożliwiały sprawne przeprowadzanie tych prac. Największe opóźnienia i utrudnienia dotyczyły głównie województw północno-zachodniej i północnej części kraju, gdzie częste opady deszczu długo nie pozwalały na prowadzenie żniw. Do końca sierpnia na obszarze prawie całego kraju prace żniwne zakończono, chociaż z informacji otrzymanych od terenowych rzeczoznawców GUS wynika, że lokalnie zboża zbierano jeszcze na początku września. Na północy kraju, plantacje zbóż znajdujące się na podmokłych polach mogą pozostać niezebrane.
Na podstawie wstępnych wyników reprezentacyjnego badania czerwcowego przeprowadzonego w czerwcu i lipcu 2017 r. w gospodarstwach rolnych oraz szacunków ocenia się, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2017 r. wyniosła 7,6 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - 7,0 mln ha, z tego:
Przewiduje się, że plony zbóż łącznie wyniosą 41,8 dt/ha, tj. o 1,5 dt/ha - 4% więcej w porównaniu do ubiegłorocznych, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 39,8 dt/ha, czyli w porównaniu do ubiegłorocznych to zwyżka o 2,0 dt/ha - 5%.
Zbiory zbóż ogółem ocenia się na 32,0 mln t, a więc o 2,1 mln t - 7% więcej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych.
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 27,9 mln t, a zatem o 2,6 mln t to wzrost o 10% w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych.
Czytaj dalej na następnej stronie...