| Autor: redakcja1

Przebarwienia liści zbóż ozimych i rzepaku – jaka może być tego przyczyna?

Na wielu plantacjach zbóż ozimych i rzepaku w bieżącym roku na ternie gminy Duszniki zauważa się przebarwienia liści.

Przebarwienia liści zbóż ozimych i rzepaku – jaka może być tego przyczyna?
Mączniak prawdziwy – żółte całe pole lub większe połacie. Na wierzchniej stronie blaszki liściowej widoczne kleistocja w postaci białych poduszeczek grzyba. Do zwalczania tej choroby najczęściej używa się fungicydów na bazie morfolin, które są dość skuteczne w niższych temperaturach.
 
Żółta karłowatość jęczmienia – jest najbardziej niszczycielską chorobą wirusową zbóż. Spowodowana kilkoma gatunkami wirusów przenoszonych przez mszyce zbożowe i czeremchowo zboże. Wirus ten zagraża nie tylko jęczmieniowi, ale również innym gatunkom zbóż między innymi pszenicy i pszenżytu. Porażone rośliny przestają rosnąć i karłowacieją. Obserwuje się również zahamowanie wzrostu korzeni, które nie mogą dostarczyć wody oraz składników pokarmowych. Walka z tym patogenem polega na monitorowaniu plantacji i zwalczaniu mszyc po nalocie zalecanymi insektycydami.
 
Żerowanie ploniarki zbożówki – szkodliwe są larwy ploniarki zbożówki, które żerują u nasady liści sercowych. Na zaatakowanych plantacjach widoczne będą pożółknięte liście, a u ich nasady objawy zgnilizny. Nierozkrzewione rośliny, w których żerują larwy będą obumierać. Obecnie nie ma zarejestrowanych insektycydów do zwalczania tego szkodnika. Insektycydy stosowane do zwalczania mszyc wpływają na zmniejszenie populacji ploniarki zbożówki, warto o tym pamiętać tym bardziej, że przeciwko mszycom oprysk jest konieczny.
 
Niedobór tlenu w glebie – skutkiem nadmiaru wody na glebach zalanych lub powstałego w związku z słabą przepuszczalnością gleby jest zamieranie korzeni z powodu braku wystarczającej ilości tlenu. Mokre, beztlenowe warunki sprzyjają rozwojowi organizmów beztlenowych, które w cyklu życiowym tworzą azotyny, które są toksyczne dla roślin. Ponadto, komórki korzenia uszkodzone wskutek braku tlenu tracą swoją wybiórczą przepuszczalność i pozwalają roślinie absorbować metale toksyczne i inne substancje trujące. Zamarłe korzenie są również łatwo zasiedlane przez fakultatywne pasożyty. Żółknięcie od końców starszych liści, objawy widoczne na całej plantacji , znacznie silniejsze w ścieżkach przejazdowych i na uwrociach.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: